4 sposoby na relaks w domowym zaciszu

Po ciężkim dniu nic tak nie poprawia nastroju, jak chwila dla siebie. Chociaż najbardziej kuszącą opcją często wydaje się leżenie na kanapie i oglądanie telewizji, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest podjęcie pewnych działań. Wbrew pozorom, istnieją czynności, które znacznie lepiej relaksują nasz umysł i ciało, sprawiając, że ładujemy baterie na kolejny dzień i możemy bez problemu podejmować nowe wyzwania.

Pierwszą czynnością, która doskonale odpręża, jest aromatyczna kąpiel. Nic tak nie wycisza, jak leżenie w gorącej wodzie z dodatkiem soli musujących, piany, oraz specjalnych, ziołowych olejków. Niektóre z nich są przeznaczone do aromaterapii, ponieważ wykazują właściwości relaksujące. Cząsteczki substancji zapachowych pobudzają receptory w błonach komórek nerwowych, działając terapeutycznie. Przykładowo, olejek rumiankowy łagodzi gniew, uspokaja i niweluje nadmierną nerwowość, a lawendowy koi i relaksuje. To rozwiązanie szczególnie zalecane dla osób żyjących w stresie, zapracowanych i cierpiących na długotrwałe obniżenie nastroju. Aromaterapia, w dodatku w tak przyjemnej formie, to jeden z najlepszych sposobów na odprężenie.

Drugim elementem, który mogą wykorzystać zwłaszcza właściciele ogrodów i balkonów, jest czas na świeżym powietrzu. Najlepiej w okresie wiosennym lub letnim, kiedy to budząca się do życia przyroda i promienie słoneczne zachęcają do przesiadywania na zewnątrz. Jeżeli posiadasz ogród lub działkę, warto rozważyć urządzenie specjalnej strefy relaksu – postawić leżaki, stół, wygodną huśtawkę. Popularnym rozwiązaniem są również pawilony ogrodowe, czyli specjalne, eleganckie namioty, które chronią przed promieniami UV, deszczem i wiatrem. Można stawiać je w dowolnym miejscu ogrodu, dlatego pozwalają na częstą zmianę lokacji, w odróżnieniu od budowanych altanek. Można się pod nimi wylegiwać, a także przyjmować gości.

Aktywny relaks dla osób, które spędzają dzień przy biurku

Czas spędzony w ogrodzie to idealna alternatywa dla osób, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu i jednocześnie znajdować się w zaciszu własnego domu. Trzecią metodą, która idealnie sprawdzi się w przypadku osób wykonujących pracę biurową, jest szeroko rozumiana aktywność. Nie chodzi tylko o rower, bieganie, basen czy ćwiczenia, które oczywiście doskonale wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również o taniec, spacery, czy gotowanie. Dla wielu osób takie formy aktywności, które pozwalają na chwilę oderwać od myśli o służbowych obowiązkach, to jedna z najlepszych możliwych opcji.

Ostatnią, dość nietypową czynnością, którą warto rozważyć w swoim planie dnia, jest… granie w gry. Wbrew pozorom, granie na PlayStation, Xbox-ie, komputerze, czy w planszówkę z partnerem lub ze znajomymi, to doskonała forma relaksu. Gra nie powinna być zbyt łatwa, musi stanowić wyzwanie, ale jednocześnie nie może być zbyt trudna, aby nie podnosić niepotrzebnie ciśnienia. Odpowiednio wybrana gra zmniejszy twój poziom stresu, będzie też idealną, chwilową odskocznią od problemów w realnym świecie i wpłynie relaksująco na układ nerwowy.