Łóżeczko maleńkiej Oli

1 lutego 2015

Rajstopy – jak wybrać te odpowiednie

1 lutego 2015

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o renowacji odzieży skórzanej

1 lutego 2015
empty image
empty image

Ubrania ze skóry są unikalne i wymagają unikalnego podejścia przy ich praniu. Drobny błąd może sprawić, że drogie i bardzo ważne dla nas rzeczy mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Dlatego czyszczenie odzieży skórzanej powinno odbywać się wyłącznie w profesjonalnych pralniach, przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń i środków czyszczących. Oto pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o całym procesie.

Rozpoznanie rodzaju skóry nie jest proste

Jak się szacuje, jedynie około 30% odzieży dostępnej na rynku posiada odpowiednie oznaczenia, dotyczące sposobu prania, a jedynie 1% zawiera informacje na temat rodzaju skóry, z jakiej wykonany został dany element garderoby. To najlepiej pokazuje, że konserwacja garderoby skórzanej nie jest taka prosta, tym bardziej, że zwykle producenci nie umieszczają na niej informacji, ze wskazówkami dotyczącymi sposobu prawidłowego prania.

To problem, ponieważ w przemyśle odzieżowym używa się skór pochodzących z rozmaitych gatunków zwierząt, w tym z owiec, jagniąt, wołów, świń, cieląt oraz kóz. Przyczyną, dla której producenci odzieży skórzanej używają tak różnorodnych surowców jest to, że różnego rodzaju skóry posiadają odmienne właściwości, przez co nadają się do wykorzystania do różnych elementów odzieży. Przykładowo, do produkcji kombinezonów motocyklowych stosuje się przede wszystkim skóry bydlęce, bardzo wytrzymałe. Zwykłe kurtki skórzane wykonywane są ze skór jagnięcych, albo tańszych, ale mniej wytrzymałych skór świńskich. Jest tak wiele rodzajów skór, że dla laika ich rozpoznanie jest bardzo trudne. A to ma swoje konsekwencje.

Odzież skórzana narażona jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, zmiennych warunków atmosferycznych i promieni ultrafioletowych. Z tego powodu, zalecana jest regularna, profesjonalna konserwacja tego typu garderoby, pozwalająca przedłużyć jej żywotność i elegancki wygląd.

Czyszczenie skórzanej odzieży też nie jest proste

Czyszczenie skórzanej odzieży jest trudne i wymaga dużej ostrożności. Dlatego powinien przeprowadzany przez wykwalifikowany personel i przy użyciu odpowiednich urządzeń oraz środków czyszczących. Trzeba podkreślić, że proces czyszczenia często może ujawnić defekty, które zostały ukryte wcześniej w wyniku garbowania. Mowa tu przede wszystkim o małych zadrapaniach, plamach, śladach po ugryzieniach owadów i tym podobnych. Cały proces może również pokazać, że producent użył różnego rodzaju skór do produkcji jednej sztuki garderoby. Może to spowodować powstanie kilku różnych odcieni, wynikających z odmiennych właściwości poszczególnych fragmentów.

Leather jacket detail closeup

Pierwszy etap – przyjęcie do czyszczenia

Nowoczesne pralnie oferują szeroką gamę usług, związanych z czyszczeniem i renowacją odzieży skórzanej: chemiczne czyszczenie skór, farbowanie i impregnację skór licowych, farbowanie wodne, a także pranie wodne.

W procesie czyszczenia i konserwacji garderoby skórzanej, niezwykle istotny jest moment przyjmowania odzieży do czyszczenia. Pracownik pralni powinien rozpoznać typ skóry, rodzaj jej wykończenia, szwów, guzików, kleju, a także zwrócić uwagę na wszelkie niedoskonałości i zniszczenia, które mogą okazać się widoczne po praniu.

Kolejne etapy – odpięcie metalowych elementów oraz tzw. detasz

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie lub odpięcie wszystkich metalowych klamer i aplikacji, które mogłyby w sposób mechaniczny uszkodzić czyszczoną odzież. Następnym krokiem jest tak zwane zapieranie wstępne, czyli detasz, wykonywane w sposób punktowy, za pomocą specjalistycznych środków piorących lub mydła zapierającego. W trakcie czyszczenia chemicznego stosuje się różnego rodzaju oleje natłuszczające, przy czym niezmiernie istotnym elementem procesu czyszczenia galanterii skórzanej jest odpowiednie dobranie dawek i proporcji poszczególnych olejów. Prawidłowe wyczyszczenie odzieży skórzanej stanowi podstawę do jej dalszego impregnowania i wykończenia procesu renowacji. Po dokładnym wyczyszczeniu, jeżeli klient sobie tego życzy, skóra poddawana jest farbowaniu – w tym przypadku starannie dobiera się kolor barwnika, który następnie nakładany jest za pomocą gąbki lub pistoletu natryskowego. W celu wykonania końcowej obróbki, stosuje się specjalny środek impregnujący, dobierany w zależności od rodzaju skóry, z jakiej wykonana jest dana sztuka odzieży. Impregnat również nakładany jest za pomocą pistoletu natryskowego, podczas gdy odzież umieszczona jest na specjalnym manekinie. To wszystko wymaga specjalistycznych narzędzi i fachowej obsługi.

Skóra także w systemie wet cleaning

Mało znany jest fakt, że odzież skórzaną można z powodzeniem prać oraz farbować w systemie wodnym, nazywanym wet cleaning. W ten sposób zanieczyszczenia usuwane są bardzo szybko i skutecznie. Ze względu na szczególne właściwości skóry naturalnej, podczas prania jej w systemie wodnym zalecane jest stosowanie pralnic wodnych, wyposażonych w kontrolę temperatury, poziom wody oraz prędkość obrotów bębna. Mimo tych zastrzeżeń, warto podkreślić, że skóra prana w systemie wet cleaning jest o wiele mniej narażona na utratę oryginalnej miękkości oraz barwy, niż ma to miejsce w przypadku prania chemicznego.

W trakcie prania w systemie wodnym, podobnie, w przypadku czyszczenia chemicznego, odzież skórzana początkowo poddawana jest procesowi odplamiania i zapierania na stole detaszerskim. Do następującej później kąpieli wodnej dodawane są odpowiednie środki czyszczące i uzupełniające oryginalną natłustkę skóry. Pojedynczy cykl prania trwa około 1,5 godziny, natomiast proces farbowania – mniej więcej 2 godziny. Barwniki, wykorzystywane w systemie wet cleaning, charakteryzują się ogromną siłą krycia oraz bardzo dobrą odpornością na światło słoneczne. Pozwala to na radykalną zmianę koloru galanterii skórzanej oraz zapewnia uzyskanie równomiernego i intensywnego koloru.

Finalnym etapem renowacji odzieży skórzanej w systemie wodnym jest prasowanie na manekinie, umożliwiające przywrócenie odzieży odpowiedniego fasonu oraz wyprasowanie podpinki. W tej fazie, za pomocą nadmuchu oraz specjalnych gąbek, dokonuje się też dodatkowego wygładzania skór zamszowych. Pranie oraz farbowanie odzieży skórzanej w systemie wodnym umożliwia nie tylko przywrócenie jej dawnej świetności, ale również nadanie całkowicie nowego charakteru, poprzez trwałą i diametralną zmianę koloru.

Sovrana banner

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
ochraniacz-paczwork-roz
Łóżeczko maleńkiej Oli

Kolejny raz miałam przyjemność ozdobić łóżeczko małej księżniczki, tym razem jeszcze przed jej pojawieniem się na świecie..  Teraz Olcia słodko...

Zamknij