Art deco – styl, który podbił cały świat

Art deco to styl, który królował na salonach nie tylko Europy, ale i świata.  Dotyczył malarstwa, architektury, meblarstwa oraz grafiki. Charakteryzowały go niebanalne rozwiązania oraz niezwykła staranność wykonania – co decydowało o jego cenie. W poniższym artykule dowiesz się, co jeszcze charakteryzuje niezwykły styl art deco.

patyna

Art deco – nieco o historii

Styl art deco to przede wszystkim lata pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową. Był on odpowiedzią na secesję, która była pozbawiona dyscypliny przestrzennej. Producenci mieli trudny orzech do zgryzienia, bowiem z jednej strony wkraczała masowa produkcja a z drugiej meble art deco są wykonane z iście rzemieślniczą starannością. Dlatego też cena stylowych mebli z tamtych czasów do dzisiaj przyprawia o zawrót głowy. Przedmioty były nierzadko złocone czy oprawiane kosztownościami. Co ciekawe, polskie art deco budziło powszechną ciekawość – nie tylko dlatego, że było wysokiej jakości, ale także dlatego, że Polska wracała na mapy Europy. Wiele przedmiotów z grup artystycznych, takich jak Blok, a.r. czy Ład cieszyło się pozytywnymi opiniami na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej, która odbywała się w Paryżu w 1925 roku. Był to niezwykły sukces polskich twórców, którzy zdobyli 189 nagród. Szczególnie ważną było Grand Prix dla Jana Szczepkowskiego za kapliczkę Bożego Narodzenia.

Art deco  to stylowe meble

Meble w stylu art deco to do dzisiaj poszukiwane perełki. Kolory eksponatów zależały głównie od miejsca ich powstawania. Te produkowane na zachodzie były o wiele odważniejsze niż na wschodzie. Charakteryzowały się nieszablonowymi barwami, takimi jak czerwony, różowy, zielony czy niebieski. Wschód również pokochał styl art deco, ale został przy standardowych kolorach meblarskich.

Co do kształtów, to meble art deco charakteryzują się masywnością oraz tym, że były modelowane za pomocą nowoczesnej metody, która polegała na opływowych kształtach sklejki. Powierzchnie drewniane pokrywano lakierem. Dzięki temu meble były wykończone w niezwykle subtelny sposób. Łączono funkcjonalność różnych przedmiotów – często więc kanapy czy fotele były zabudowane półkami, na których można było położyć gazetę czy książki. Stoliki można było spotkać w każdym kształcie, jednak cechą charakterystyczną było to, że stały one na jednej nodze, która była bogato zdobiona. Tworzono przepiękne toaletki dla kobiet, które posiadały pełno szufladek na kobiece gadżety. Starano się pokazać, że stylowy mebel może być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Nie zapomniano także o dodatkach: jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w tym stylu to nie może zabraknąć luster z aztecką piramidą, marmurkowych mis czy lamp w kształcie kielichów.

Art deco to styl, który teraz jest odkrywany na nowo, a meble w nim wykonane cieszą się niesłabnącą popularnością. Wpływ na to miało niewątpliwie upowszechnienie się sieci Internet – dziś praktycznie każdy przy odrobinie zaangażowania może odnaleźć sklep vintage, w którym będzie mógł nabyć lub sprzedać taka perełkę.