Czy można przesadzić z suplementami diety?

Coraz większa ilość zagadnień natury psychologicznej skłania się do suplementów diety. Współczesny człowiek niekiedy obsesyjnie dąży do doskonałego wyglądu, pięknej sylwetki, doskonałego samopoczucia. Tym samym, aby wspomóc swoje działania sięga po suplementy diety. Jednakże nie jest dobrym zachowaniem obsesyjne dążenie do zachowania zdrowia poprzez stosowanie suplementów diety. W nadmiernych ilościach mogą przynieść nie pozytywne, lecz negatywne skutki.

suplementy

Jakiej ilości suplementów potrzebujesz?

Psychologia wyróżnia uzależnienia. Łatwo uzależnić się od alkoholu, nikotyny, narkotyków i tak samo rzecz ma się z suplementami diety. Obsesyjne dążenie do zachowania doskonałego zdrowia a przez to przyjmowanie ogromnej ilości witamin i minerałów, odżywek, protein z całą pewnością nie jest pozytywne dla naszego organizmu. Jakich dawek potrzebuje nasz organizm? Stwierdzić to można jedynie poprzez specjalistyczne badanie zlecone nam przez lekarza. Jeśli zbyt wielka dawka witamin i minerałów pojawi się w naszym organizmie wówczas łatwo o hiperwitaminozę.

Znaczna ilość osób, które bez żadnej kontroli sięga po suplementy diety zamiast cieszyć się dobrym zdrowiem, przeciwnie zaczyna chorować i borykać się z różnorodnymi schorzeniami.

Hiperwitaminoza także jest groźna

Hiperwitaminoza, która polega na zwiększonej ilości witamin i minerałów w organizmie aniżeli potrzebujemy, określić można po prostu, jako przedawkowanie. Najłatwiej przedawkować możemy:

  • Witaminę A
  • Witaminę D
  • Witaminę E
  • Witaminę K

Łatwo rozpuszczają się one w tłuszczach, zaś organizm nie radzi sobie z ich metabolizmem, albowiem może usunąć jedynie witaminy z grupy B oraz C, które to rozpuszczają się w wodzie.

Nadmiar witamin negatywnie objawia się w naszym organizmie. Między innymi zbyt wielka ilość witaminy A objawia się brakiem apetytu, drażliwością, zmianami skórnymi, czy też ogólnym osłabieniem. Najgroźniejsza sytuacja występuje wówczas, kiedy przedawkujemy witaminę D. Wówczas to występują wymioty, bóle głowy, a także powikłania w prawidłowym funkcjonowaniu narządów.

Badania w Seattle

Badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców w Seattle dowodzą, iż w chwili, kiedy spożywamy zbyt duże dawki suplementów diety, witamin i odżywek, a także preparatów z przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C i E mogą pojawić się zmiany genetyczne, które grożą pojawieniem się w organizmie nowotworu. Naturalnie nie chodzi tutaj o spożywanie witamin tych z produktów naturalnych, między innymi: orzechów, owoców, czy warzyw. Chodzi o sztuczne suplementy diety, które stosunkowo łatwo można przedawkować.

Współcześnie zainteresowanie suplementacją wzrasta. Po odżywki sięga coraz większa ilość ludzi. Psychologowie pozytywnie oceniają owo zjawisko, lecz z pewnym umiarem. Nadużywanie suplementów i odżywek grozi uzależnieniem, dlatego nie wolno ich przyjmować bez żadnej kontroli. Jeżeli wystąpią objawy przedawkowania witamin wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.