Fakty na temat Nike, o których nie macie pojęcia

Od 1964 roku marka Nike istnieje na rynku i dostarcza produkty najwyższej jakości. Początkowo swoją ofertę kierowała do biegaczy, później osoby uprawiające inne dyscypliny. Wkrótce ekspansję poszerzono na wszystkie modne, dynamiczne osoby, bez względu na wiek i płeć. O firmie krąży wiele legend i zabawnych anegdotek. Zebraliśmy w jednym miejscu aż 18 takich faktów. Chcesz wiedzieć więcej o Nike? Przeczytaj nasz artykuł.

fakty-na-temat-nike-o-ktorych-nie-macie-pojecia

Od 1964 roku marka Nike istnieje na rynku i dostarcza produkty najwyższej jakości. Początkowo swoją ofertę kierowała do biegaczy, później osoby uprawiające inne dyscypliny. Wkrótce ekspansję poszerzono na wszystkie modne, dynamiczne osoby, bez względu na wiek i płeć. O firmie krąży wiele legend i zabawnych anegdotek. Poniżej 18 ciekawostek o amerykańskim gigancie, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś:

 1. Jaki był pierwszy pomysł na nazwę? Początkowo marka miała być znana pod szyldem Dimension 6, ale jak pokazuje historia nic nie wyszło z tego planu.
 2. Pierwszą oficjalną nazwą była Blue Ribbon Sports. Skąd pomysł? Było po pierwsze skojarzenie jednego z założycieli – Phila Knighta. Jego ulubione piwo to Blue Ribbon i wszystko staje się jasne :). Dopiero od 1978 roku marka funkcjonuje jako Nike, ten stan rzeczy trwa aż do dziś.
 3. Firma nie dysponowała imponującym budżetem, a przynajmniej na początku. Za biznes zabrał się trener lekkiej atletyki – Bill Bowerman i jeden z jego podopiecznych – Phil Knight. Zainwestowali po 600 dolarów. Z tym kapitałem wystartowali z własną działalnością.
 4. Nadrzędnym celem i ideą, którą kierowali się założyciele marki, było dostarczenie biegaczom butów najwyższej jakości. Miały one wspomóc treningi i spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.
 5. Pierwszą siedzibą firmy (jeszcze pod szyldem Blue Ribbon Sport) był….. garaż. Tak samo zaczynali giganci z Doliny krzemowej – Bill Gates i Steve Jobs. Dotarli na sam szczyt, marce Nike również się to udało.
 6. Jedna z bardziej wdzięcznych i przyjemnych historii o marce, to śniadanie w rodzinie Bowermanów. Falista faktura gofra zainspirowała Billa do eksperymentu – wylał gumę do kuchennego urządzenia. Tak powstał patent na buty Nike Waffle Trainer. Dla rodziny Bowerman to była jedna, mała gofrownica, ale dla ludzkości to był wielki krok. W dziedzinie rozwoju butów sportowych i technologii już nic nie było jak dawniej. Modele Nike z „waflową” podeszwą znajdziecie w sklepie http://butysportowe.pl.
 7. Logotyp – słynny Swoosh – zaprojektowała Carolyn Davidson w 1971 roku. Wynagrodzenie za projekt opiewało na niewielką kwotę – 35 dolarów, co na dzisiejsze można przełożyć na wartość około 200 dolarów.
 8. Łyżwa, czyli charakterystyczny logotyp marki, został zainspirowany skrzydłami greckiej bogini Nike. Legenda głosi, że jednemu z pracowników – Jeffowi Johnsonowi – w nocy przyśniła się bogini zwycięstwa.
 9. W 1988 roku powstał jeden z najpopularniejszych i najchętniej modyfikowanych sloganów w historii reklamy. Mowa oczywiście o „Just do it”, co można przetłumaczyć na „Po prostu zrób to!”.
 10. Pierwszy gwiazdorski kontrakt marka Nike podpisała z koszykarzem Michaelem Jordanem. Była to pierwsza kolaboracja firmy odzieżowej z profesjonalnym sportowcem. Jej owocem jest niezwykle popularna linia butów „Air Jordan”.
 11. Frank Rudy w 1979 roku zaprojektował dla marki Nike pierwszą superinnowację – system Nike Air. W tamtym czasie była to pierwsza tego typu technologia. Jej konstrukcja nadawała butom amortyzacji. Wygoda noszenia sprawiła, że w latach 80. co drugi zawodnik NBA grał w butach ze Swooshem.
 12. Kolejny przełom nastąpił w 1987 roku. Wtedy też z czeluści pracowni Nike na światło dzienne ujrzała technologia Air Max. O ile Nike Air była postępowym rozwiązaniem, o tyle Air Max był milowym krokiem w rozwoju butów sportowych i amortyzacji (jak wygląda poduszka powietrzna w modelu Air Max 1 możecie zobaczyć w tym artykule link). Po prawie 30 latach buty Nike Air Max nadal spełniają swoją funkcję i są nowatorskie.
 13. Od 2014 roku marka Nike celebruje Air Max Day. Święto ma upamiętniać kamień milowy w historii firmy, czyli powstanie butów z widoczną, amortyzującą poduszką gazową. Dzień fanów kicksów przypada na 26 marca każdego roku.
 14. O marce Nike głośno było w 1987 roku. Telewizyjny spot Air Maxów zawierał piosenkę „Revolution” The Beatles. Była to pierwsza reklama, w której wykorzystano utwór tego kultowego bandu. Co ciekawe piosenkę wykorzystano nielegalnie, marka Nike procesowała się później z zespołem.
 15. Najbardziej medialna postać marki – Tinker Hatfield – był twórcą wielu kultowych modeli butów. Jednak niewiele osób wie, że projektował również unikatowe modele do filmów: Batman z 1989 roku i Powrót do przyszłości z 1985 roku.
 16. W marcu 2016 roku Nike zaprezentowało prototyp butów Nike HyperAdapt 1.0, które kinomani mogli zobaczyć w filmie Powrót do przyszłości. Już od wakacji do sprzedaży trafią samowiążące się buty, dokładnie takie, jak nosił bohater filmu – Marty McFly. Mają być dostępne w 3 kolorach. Zastosowana w nich technologia działa następująco: ciężar ciała uaktywnia czujnik, co powoduje, że sznurówki same się zaciskają dopasowują do stopy.
 17. Agencja reklamowa Moosylvania przeprowadziła badanie rynku. Wyniki są dowodem na to, że Nike jest najchętniej kupowany wśród reprezentantów pokolenia Y, czyli młodych ludzi, urodzonych w latach 1980-1995.
 18. Marka komunikuje się przy pomocy 5 wartości: wysokiej jakości, oryginalności, innowacyjności, najwyższych technologii oraz stylowego, designerskiego wyglądu.