Fotograf musi mieć… oko.

Doświadczenie i bogata wiedza pomagają w życiu, a przede wszystkim w codziennej pracy.

Niezależnie czy jest się księgowym, pracownikiem biurowym, czy adwokatem. W zawodzie fotografa jest jednak zawsze ta artystyczna nuta, której oczywiście można się wyuczyć, lecz osobom bez szczególnych predyspozycji przychodzi to niezwykle trudno. Najlepsi radzą sobie z tym, w jaki sposób powinno się przedstawić uczucie, bawić światłem, zobrazować otoczenie i dobrać to otoczenie, a nie tylko tym, w jaki sposób upiększyć zdjęcie przy pomocy programów komputerowych. Oni sobie nie radzą – oni to doskonale wiedzą, czują, a nad najlepszymi zdjęciami potrafią pracować godzinami.

Fotograf czy już informatyk.

Technologie są wszechobecne i od dawna zmieniają naszą rzeczywistość. Niestety zawód fotografa wymaga odpowiedniego wyszkolenia informatycznego, przynajmniej w zakresie najważniejszych programów do obróbki graficznej. Każde studio fotograficzne musi się samodzielnie zaopatrzyć w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt do jego wykorzystania, lecz nie jest to rzeczą najbardziej istotną. Najważniejszym elementem pozostaje człowiek, który jest w stanie to wszystko obsłużyć i przy pomocy odpowiednich narzędzi – programów, stworzyć coś jeszcze bardziej atrakcyjnego, niż jego własne zdjęcie.

…musi mieć dwoje oczu.

Tak właśnie to wygląda w rzeczywistości. Fotograf swoje oczy musi zawsze mieć skierowane na scenę, na plener, na głównych aktorów na jego zdjęciu. Do najważniejszych zadań fotografa należy oczywiście robienie wspaniałych – wspaniałych, bo przecież nie byle jakich, zdjęć jego klientów. Dla nich pakuje swój sprzęt, wsiada w samochód i pozostawia studio fotograficzne w tyle, poświęcając jego przytulne kąty na wartościowe plenery, ogrody przy domach, a czasem i ciasne mieszkania, gdzie klient zażyczył sobie mieć zrobioną fotografię.

Trudno znieść taką pracę.

Czasem na pewno tak – jak każdą inną, ale bywają i pasjonaci, dla których fotografia to nie tylko zarobek, ale i wielkie nieodkryte marzenie o wspaniałym zdjęciu, z którego do końca życia będą naprawdę dumni. Zawód fotografa jest wymagający. Wymaga bogatej wiedzy o sprzęcie, doskonałych umiejętnościach nim operowania, wiedzy o ludziach i umiejętnego wyłapywania ich naturalnego i najbardziej interesującego oblicza.