Historia kobiecych rajstop

Nieodłącznym elementem kobiecej garderoby są rajstopy. Występują one w różnych wzorach, kolorystyce i mają różny stopień krycia. Są produkowane z różnych materiałów, dzięki czemu można je dopasować do własnych wymagań i oczekiwań. Skąd wzięły się w naszych szafach i szufladach?

 

Najpierw panowie

Rajstopy na początku swojego powstania wcale nie były wykorzystywane przez kobiety. Rajstopo-spodnie, bez okrycia dolnej części tułowia, były znane i wysoko cenione przez mężczyzn w XI wieku. Chroniły przed zimnem, poprawiały krążenie krwi, a jeśli wykonane były z jedwabiu – stawały się eleganckim elementem męskiej garderoby. Z czasem zostały one zastąpione przez spodnie.

Na salonach eleganccy mężczyźni – arystokraci obowiązkowo nosili rajstopy z jedwabiu.

Rajstopy kontra pończochy

W latach 40-stych i 50-tych ubiegłego stulecia rajstopy nosiły prawie wyłącznie profesjonalne tancerki, zaś eleganckie panie wkładały pończochy wraz ze specjalnym pasem podtrzymującym lub podwiązkami.

W 1938 roku firma Du Pont wprowadziła na rynek pierwsze włókno syntetyczne, wysoko odporne i delikatne, niczym pajęcza sieć. Był to nylon, wykorzystywany obecnie nie tylko do produkcji rajstop. Także podkolanówki, skarpety i stopki są szyte z nylonu.  Nylon z czasem stał się powszechną nazwą rajstop.

Ciekawostka… już w pierwszym roku po wprowadzeniu nylonowych rajstop do sklepów sprzedano 64 milionów sztuk.

Czy wiesz że…? Początek historii współczesnych rajstop przypada na rok 1959, kiedy to pojawiły się w sklepach „Panti-Legs”, czyli produkt będący połączeniem pończoch i majtek wynaleziony przez Allena Ganta. Nie został on jednak przyjęty entuzjastycznie, a fabryki z uwagi na ograniczenia techniczne, nie mogły rozpocząć masowej produkcji rajstop.

Dzięki wynalezieniu rajstop panie mogły bez przeszkód nosić minispódniczki i eksponować nogi. Kryjące rajstopy w kolorze czarnym lub cielistym podbijały serca kobiet na całym świecie.

Wraz z pojawieniem się rajstop koronkowych w latach 90-tych poprzedniego stulecia, stawały się one coraz cieńsze. Hitem było pojawienie się na rynku amerykańskim, a później również w Europie rajstop z lycrą, dopasowujących się do kształtu nóg. W toku 1990 stały się one liderem rynku.

historia kobiecych rajstop

Goździk i rajstopy

W latach 80-tych w Polsce tradycją było wręczanie kobietom w dniu ich święta, 8 marca, prezentu w postaci goździka i rajstop. Kojarzy się to jednoznacznie z okresem PRL-u.

Obecnie rajstopy mają różne kolory, wzory i faktury. Produkowane są nadal z jedwabiu, nylony i z lycry. Kobiety mogą skorzystać z szerokiej oferty na rajstopy na zoio.pl. Kolorowe rajstopy mogą być zabawnym elementem kobiecej stylizacji, zaś cieliste, matowe rajstopy są synonimem klasyki, jeśli chodzi o ten element damskiego stroju.