Jak dobrać perfumy do osobowości?

Bardzo często mówi się, że perfumy powinny być niejako odzwierciedleniem naszego charakteru oraz podkreślać naszą osobowość. Jednak gdy przychodzi nam zmierzyć się z ofertą popularnych perfumerii, dobór odpowiedniego zapachu zyskuje rangę wyzwania.

Zazwyczaj perfumy składają się z trzech głównych nut zapachowych, mających inny czas utleniania. Z tego powodu inaczej pachną one na samym początku, a inaczej po kilku czy kilkunastu godzinach, przez co wybór idealnego zapachu staje się jeszcze trudniejszy.

Główne nuty zapachowe perfum

Wśród głównych nut zapachowych perfum wymieniamy przede wszystkim nutę głowy, serca oraz bazy, niekiedy nazywaną też nutą głębi. Jako pierwsza wyczuwana jest nuta głowy, w związku z czym bywa ona określana mianem wizytówki perfum. To właśnie od nuty głowy w dużej mierze zależy, czy dany zapach w ogóle przypadnie nam do gustu.

Jako druga wyczuwana jest natomiast nuta serca, która jest nutą dominującą i nadającą perfumom charakter. Przeciętnie utrzymuje się ona na skórze do około dwóch godzin, niemniej w przypadku zapachów najlepszych gatunkowo – nawet cztery. Jako ostatnią wyczuwamy z kolei nutę bazy, zwaną także nutą głębi i nutą podstawową. Nuta bazy stanowi tło zapachu, wyczuwalne nawet przez kilkanaście godzin od momentu aplikacji.

Gdzie najlepiej kupować perfumy?

Jeszcze kilka lat temu dobrej jakości perfumy można było znaleźć tylko w tradycyjnych, stacjonarnych perfumeriach. Obecnie prawdziwą furorę robią jednak ich internetowe odpowiedniki, w których można kupić perfumy online w konkurencyjnych cenach.

Jak dobrać zapach do osobowości kobiety?

Choć kobieta zmienną jest, a w jej prywatnej kolekcji mogą znajdować się najróżniejsze zapachy, istnieje kilka wskazówek, którymi warto kierować się podczas zakupu. Dla kobiety o romantycznej naturze zdecydowanie najlepszą propozycją będą delikatne perfumy o kwiatowym aromacie lub łączonym z aromatem owocowym bądź piżmem.

Panie ceniące elegancję mogą z powodzenia sięgać po zapachy orientalne i korzenne, a także perfumy na bazie piżma, kardamonu i cynamonu. Miłośniczkom sportu poleca się świeże, energetyzujące zapachy o cytrusowym aromacie, natomiast każda bizneswoman pokocha lekki i dyskretny zapach na bazie kwiatów, owoców czy drzewa sandałowego.

perfumy zapachy

Jak dobrać zapach do osobowości mężczyzny?

Eleganckim, pewnym siebie mężczyznom powinny przypaść do gustu klasyczne zapachy drzewne, wyróżniające się głębokim i ciepłym aromatem, a ponadto perfumy na bazie piżma, z nutą przypraw i cytrusów. Z kolei panowie o zmysłowej i tajemniczej naturze zwykle preferują nieco cięższe, słodsze, w tym orientalne zapachy, jak też perfumy z nutami wanilii, drzewa sandałowego oraz przypraw, na bazie ambry bądź piżma.

Z myślą o amatorach aktywności stworzono świeże, cytrusowe zapachy, między innymi z nutami pomarańczy mandarynki, cytryny, przypraw i drewna. Biznesmeni natomiast chętnie wybierają eleganckie perfumy z nutami ziół, bergamotki, paczuli oraz kwiatów.