Jak wybrać buty do biegania? – sklep sportowy radzi

Coraz więcej osób wybiera bieganie jako swój sposób na regularną aktywność fizyczną. Niemal w każdym polskim mniejszym i większym mieście możemy spotkać biegaczy i ich widok zupełnie nie budzi już zdziwienia. Bieganie kusi nie tylko tym, że można je uprawiać niemal wszędzie, ale i tym, że do biegania potrzebny jest po prostu strój sportowy i dobre buty. Zobaczmy, jak je wybrać.

buty do biegania

Gdzie będziesz biegać?

Specjaliści zalecają, by wybierać buty takie, które najlepiej będą pasować do większości powierzchni, na których będziemy biegać. Inaczej są bowiem zbudowane buty do biegania po powierzchniach twardych, ubitych, raczej płaskich, a inaczej te, które mają być użytkowane w terenach kamienistych, piaszczystych czy żwirowych. Te pierwsze są zwykle lekkie i elastyczne, te drugie zaś twardsze i z większym bieżnikiem, bo mają chronić podbicie i zapewnić biegaczowi stabilizację.

Jaki masz typ stopy?

Drugą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest typ stopy, z którym wiążą się takie pojęcia jak pronacja i supinacja. Oznaczają one sposób stawiania stopy na podłożu. Pronator to osoba, która przetacza całą stopę przy chodzeniu, a niskie podbicie powoduje, że osoba taka ma niską ochronę przed wstrząsami. Osoby takie potrzebują butów z dodatkowym wsparciem od wewnątrz, aby stopa nie przechylała się zbytnio do środka w trakcie kroku.

Przeciwieństwem pronatora jest supinator, który większy ciężar stawia na zewnętrznych krawędziach stopy. Zwykle jest to związane z wysokim podbiciem, które może powodować trudność w amortyzacji wstrząsów. Osoby takie powinny zatem wybierać buty z dużą amortyzacją, które będą chronić je przed urazami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed zakupem butów do biegania warto zadać sobie również pytanie, jak dużo będziemy biegać, jaka jest nasza waga oraz czy będzie to bieganie wyłącznie amatorskie czy jednak będziemy mieć ochotę na udział w zawodach. Dopiero znając odpowiedzi na takie pytania możemy odwiedzić sklep sportowy i wybrać buty odpowiednie dla siebie. Takie wstępne przygotowanie pozwoli na szybszy wybór właściwego modelu i później będziemy mogli się skupić wyłącznie na wyborze butów, które nam się najbardziej podobają oraz doborze odpowiedniego rozmiaru. Pamiętajmy, że buty biegacza nie mogą być ani zbyt małe ani zbyt duże. Idealnie by było, gdyby było co najmniej 0,5 cm luzu przed dużym palcem. To zapewni możliwość jego swobodnego ruchu i nie będziemy odczuwać dyskomfortu podczas biegania.

Więcej na: https://www.active.sklep.pl/mezczyzni/buty.html