Jak wybrać pastę do zębów?

Pasty do zębów używa każdy z nas. I to przynajmniej dwa razy dziennie. W sklepach obecnie mamy dostępne całe mnóstwo jej najróżniejszych rodzajów, jednak mało kto wybiera ten produkt świadomie. Niestety, większość osób wciąż nie ma wiedzy, jakie składniki kryją się wewnątrz tubki oraz czym tak naprawdę myjemy nasze zęby. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, w jaki sposób dostosować pastę do własnych potrzeb.

toothbrush and toothpaste

Do głównych składników pasty do zębów należą środki abrazyjne, innymi słowy czyszczące i polerujące. Stanowią one bazowy skład wszystkich produktów, których głównym celem jest usuwanie osadów, przebarwień, a także płytki nazębnej. W tego typu pastach znajdziemy drobinki (różne w zależności od producenta danej pasty), które odpowiadają za oczyszczanie powierzchni szkliwa. Przemysł stomatologiczny ciągle się rozwija, więc obecnie preparaty te skutecznie oczyszczają zęby minimalizując przy tym ryzyko uszkodzenia substancji otaczającej zębinę. Do cieszących się największą popularnością substancji czyszczących możemy zaliczyć fosforany dwuwapniowe, uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia, a także uwodniony tlenek glinu.

Z czego składa się pasta?

Innym bardzo ważnym składnikiem past do zębów są środki pieniące, czyli głównie detergenty. To one odpowiadają za rozluźnianie wiązania cząsteczek naszej pasty po wtarciu jej w zęby, co w konsekwencji sprawia, że substancja rozpuszcza się nam w ustach. A potem z łatwością możemy ją po zakończonym procesie szczotkowania wypłukać, oraz przy okazji pozbyć się zbędnej płytki nazębnej z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc. Warto zaznaczyć, że detergenty znajdujące się w paście do zębów są kompletnie nieszkodliwe dla naszej jamy ustnej.

Kolejny ważny składnik pasty do zębów to związki fluoru. Znajdują się one w pastach do zębów w bardzo różnych postaciach – fluoru sodu, fluoru cyny, fluoru potasu, a nawet fluorków organicznych. Są tak ważne, bo zapewniają paście funkcję wzmacniającą zęby. Fluor, który wbudowuję się w szkliwo, uodparnia je na szkodliwą działalność bakterii, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju próchnicy. Szczotkowanie zębów przy pomocy pasty z fluorem jest bardzo ważne, jeśli chcemy, by nasz uśmiech pozostał piękny i zdrowy.

W każdej paście do zębów nieodzowne są także środki żelujące. Te z kolei zapewniają odpowiednią zawartość wody, dzięki której nasza pasta do zębów ma wilgotną konsystencję. I można ją z łatwością rozprowadzić po zębach. Do środków żelujących zaliczamy odpowiadające za lepkość pasty sorbitol, glicerol, oraz glikol propylenowy, a także karogeny, gumę arabską, krzemian glinowo-magnezowy oraz karboksymetylocelulozę sodową, które z kolei pełnią funkcję stabilizatorów.

Oczywiście żadna pasta nie mogłaby się też obyć bez środków smakowych oraz zapachowych. Dzięki nim pasta ma przyjemny zapach i posmak, zapewniając nam pełen komfort szczotkowania. Z drugiej strony, środki te utrudniają mycie zębów alergikom, dlatego niektórzy nie są ich zwolennikami. Bez wątpienia jednak pozbawienie ich pasty sprawiłoby, że szczotkowanie byłoby czynnością dużą mniej przyjemną.

Rodzaje past do zębów

Skoro poznaliśmy już skład pasty do zębów, czas zastanowić się nad najlepszym produktem dla nas. Jak doskonale wiemy, zęby należy szczotkować dwa razy dziennie, przeznaczając na tę czynność mniej więcej dwie minuty. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej prostej zasady, nawet najlepiej dobrana pasta nie uchroni naszych zębów przed przykrymi konsekwencjami.

Pierwszym typem past do zębów, które mamy do wyboru, są pasty wybielające. Specyficzny jest dla nich przede wszystkim wysoki wskaźnik RDA, który oznacza, że przy dłuższym stosowaniu przez wzgląd na silniejsze niż tradycyjnie ścieranie nasze szkliwo może zostać przez pastę uszkodzone. Właśnie dlatego pasty wybielające należy stosować okresowo, a nie codziennie.

Kolejnym typem są pasty zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia. Zawierają one takie substancje jak cytrynian cynku, pirofosforan potasu oraz chlorek cynku, które zapewniają nam kompleksową ochronę zarówno przed próchnicą, jak i chorobami przyzębia. Niektóre produkty zawierają też mający silne właściwości bakteriobójcze triklosan.

Na rynku funkcjonują także pasty do zębów wrażliwych. Dzięki zastosowaniu azotanu potasu i chlorku strontu, blokują one przesyłanie impulsów przez nerwy, kojąc nasz ból. Warto jednak pamiętać, że pożądany efekt można osiągnąć wyłącznie w dłuższej perspektywie – pasty te powinno się stosować przez co najmniej kilka miesięcy.

Jak widać, na rynku mamy dostępne kilka rodzajów past do zębów. To od nas zależy, którą wybierzemy, i w jaki sposób zadba ona o nasze szkliwo. Dobrze by było, gdybyśmy codziennie szczotkowanie uzupełnili także o płyny do płukania jamy ustnej – dzięki nim będziemy w stanie niemal całkowicie zminimalizować ryzyko powstania próchnicy.