Jak zaplanować budżet domowy?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu narzekał na problemy w budżecie domowym. Powody niezadowolenia bywają różne. Czasami ich źródło tkwi w jednorazowych, dużych wydatkach, które sprawiają, że trudno dopiąć budżet domowy, ale najczęściej przyczyną kłopotów finansowych jest ich niewłaściwe planowanie albo całkowita rezygnacja z kontrolowania comiesięcznych wydatków. Wielu z nas twierdzi, że ich zarobki są zbyt małe, by móc pozwolić sobie na jednoczesne planowanie wydatków i oszczędzanie. Nic bardziej mylnego! Każdym budżetem domowym można zarządzać tak, by spełniać swoje potrzeby i gwarantować sobie wentyl bezpieczeństwa w postaci (choćby drobnych) oszczędności.

Od czego zacząć planowanie budżetu domowego?

Wielu z nas zastanawia się, jak zaplanować budżet domowy. Z pozoru trudne zadanie, w rzeczywistości nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Planowanie budżetu domowego należy bowiem rozpocząć od przeanalizowania przychodów. Określenie kwoty, który dysponujemy co mięsiąc, pozwoli na podzielenie kosztów i określenie kwoty, którą chcielibyśmy oszczędzić. Podczas analizy dochodów, trzeba pamiętać o uwzględnieniu wszystkich wpływów gotówki (zarobki wszystkich członków gospodarstwa domowego, zasiłki, dodatkowe pensje itp. itd.). Kolejnym krokiem jest określenie wydatków, jakie ponosimy co miesiąc.

Domowy budżet – szablon

W sieci znajdziemy niejeden sprawdzony przykład budżetu domowego https://www.vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/budzet-domowy-co-to-jest-i-jak-go-zaplanowac/. Nie ma jednak uniwersalnego wzoru. Każdy z nas powinien bowiem sam scharakteryzować własny domowy budżet. Szablon trzeba z kolei dostosować do swoich preferencji. Warto jednak uwzględnić kilka najważniejszych wydatków, które zostały przedstawione poniżej.

Domowy budżet – przykład

  • Dochody: pensja + zasiłek;
  • Wydatki;
  • Mieszkanie (czynsz, rachunki, rata kredytu);
  • Samochód (konserwacja, paliwo);
  • Jedzenie (zakupy spożywcze i jedzenie na mieście);
  • Czas wolny (wyjścia do kina, teatru, spotkania ze znajomymi w restauracji itp.);
  • Gospodarstwo domowe (środki czystości, akcesoria do domu, drobne naprawy);
  • Hobby (książki, akcesoria itp.).

Skategoryzowanie wydatków według wspomnianych kategorii pozwoli ustalić, jaką kwotę możemy przeznaczyć na poszczególne wydatki. Przed przystąpieniem do rygorystycznego planowania budżetu domowego, warto zapisywać koszty, by zrozumieć, ile wydajemy na określone rzeczy. W kolejnych miesiącach bez problemu wskażemy finansowe granice, których nie wolno nam przekraczać.

Dlaczego warto planować budżet domowy?

Budżet domowy – czy planować? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Rozsądne zaplanowanie budżetu domowego pozwoli na oszczędzenie sporej sumy pieniędzy w skali roku. Jak się okazuje, warunkiem oszczędzania nie są wysokie zarobki, a mądre zarządzanie swoimi wydatkami. Specjaliści zajmujący się finansami udowodnili, że niemal każdy z nas wydaje regularnie niewielkie kwoty (np. 10-15 zł) na drobne przyjemności. Jako przykład podali kawę kupowaną w drodze do pracy. Małe wydatki nie są odczuwalne, jednak w skali roku rosną do sporej kwoty, którą z pewnością wolelibyśmy mieć na swoim koncie. Wyobraźmy sobie bowiem, że w ciągu miesiąca spędzamy średnio 22 dni w pracy, jeśli za każdym razem kupimy kawę o wartości 10 zł, w ciągu miesiąca z naszego portfela znikną 222 złote. Łatwo policzyć, że napój z kawiarni będzie nas kosztował 2664 złote w skali roku! Trudno uwierzyć, prawda? Naukowcy określili ten problem mianem czynnika latte, twierdząc, że każdy z nas może odnotować drobne wydatki na rzeczy, których nie potrzebuje, a które przekładają się na dziury w domowym budżecie.

Planowanie budżetu domowego pozwoli na kontrolowanie swoich wydatków i mądre zarządzanie finansami. Dzięki niemu możemy rozsądnie wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze i cieszyć się kwotą, która co miesiąc zostanie na naszym koncie. Radość będzie tym większa, gdy w krótkim czasie uda nam się uskładać sumę pozwalającą na spełnienie jednego z marzeń. Czy będzie to wymarzone mieszkanie, czy też szalona podróż dookoła świata, nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, że dzięki planowaniu budżetu domowego możemy to zrobić.