Krótka historia damskiej torebki

Nie ma chyba kobiety, która choć raz w życiu nie sięgnęłaby po torebkę. Większość pań nosi je na co dzień i od święta, do pracy i na imprezę. Od młodych dziewczyn po starsze panie – wszystkie dostrzegają przydatność tego dodatku do garderoby. Chociaż trudno jest nam się bez nich obejść, niewiele osób wie, skąd tak naprawdę wziął się pomysł na stworzenie torebki. O tym i o paru innych związanych z torebką sprawach można się dowiedzieć zapoznając się z poniższą lekturą.

Skąd ten pomysł?

Chociaż dzisiaj torebki kojarzą nam się przede wszystkim z eleganckimi kobietami, to na początku swojego istnienia nosili je raczej mężczyźni. W tym znaczeniu za torebkę uważa się różnego rodzaju worki i sakwy, które nasi przodkowie nosili już w czasach starożytnych. Doniesienia o takiej praktyce pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie torebka była noszona przede wszystkim przez członków wyższych warstw społecznych. Już w średniowieczu torebka zmieniła swoje znaczenie i widywało się ją w rękach miejskich kupców. Niedługo później, bo w XVII wieku torebka przeszła kolejną metamorfozę i zaczęła służyć mężczyznom i kobietom w formie sakiewek, w których hazardziści przechowywali żetony do gry. Podobne fasony torebek-woreczków nosiły XVIII-wieczne kobiety, najczęściej przytroczone do obszernych spódnic, a więc pełniące raczej funkcję kieszeni niż torebki sensu stricto. Wtedy też torebki były wykorzystywane przez panie do przenoszenia przyborów do robótek ręcznych, którymi zajmowały się właściwie na okrągło. Niedługo później torebki zaczęły funkcjonować jako samodzielne dodatki, a nie „kieszenie” spódnic. Prawdziwy początek ery torebek, które dzisiaj znamy, przypada więc na przełom XVII i XVIII wieku.

Tak się to zaczęło

Po Rewolucji Francuskiej rozwój torebki jako przydatnego akcesorium nabrał tempa. Panie zaczęły nosić w ręku lub przy nadgarstku niewielkie torebki, nieco przypominające dzisiejsze kopertówki. Były one dostępne oczywiście tylko dla pań z wyższych sfer, które nosząc torebkę nie tylko chciały pokazać swój status społeczny, ale i przenosić takie drobiazgi jak puzderko czy puder, aby móc kontrolować i poprawiać swój wygląd.

Dopiero w momencie, kiedy zaczęły powstawać fabryki, a uszycie torebki stało się tańsze, zaczęły po nie sięgać także mniej zamożne kobiety. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania wzrosła ilość dostępnych na rynku modeli i wzorów torebek.

W XIX wieku zaczęły też powstawać torby i walizy podróżne dedykowane paniom, a ich producenci dosłownie opanowali rynek, tworząc produkty słynące ze swej jakości i urody aż do dziś – mowa o takich sławach modowego światka jak Maison Hermés czy Louis Vuitton.

Jak jest dzisiaj

To, co obecnie można kupić – od torebek kopertowych, przez torby podróżne, aż po torebki skórzane – zdaje się być zbiorem wszystkiego tego, co przez wieki tworzyli nasi przodkowie. Chociaż projektanci co chwilę wymyślają nowe modele, inne wzory i promują nowe trendy, formy wszystkich współczesnych torebek opierają się na kształtach tych, które znamy z przeszłości. Niemniej jednak, mimo tej rzekomej powtarzalności, na rynku można znaleźć tak różne torebki, że nie ma mowy o nudzie.