Zajarana Wiosną

24 kwietnia 2014

Bądź modna i sama wyznaczaj trendy! Jak to zrobić?

24 kwietnia 2014

Moda w zegarkach – wczoraj i dziś

24 kwietnia 2014
pistacjowy-komin
modne zegarki

Odkąd człowiek ma świadomość swojego istnienia w czasie, towarzyszą mu mniej i bardziej skomplikowane instrumenty służące do pomiaru czasu, czyli zegary. Najpierw słoneczne, potem coraz bardziej wyrafinowane, są nam niezbędne, aby planować i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.

Historia zegarka na rękę

Oczywiście zegar jako taki znany był od dawien dawna, prymitywne metody pomiaru czasu stosowano już kilka tysięcy lat temu. Natomiast pierwszy zegarek osobisty powstał na początku XVI wieku. W wieku XVIII zaczęto stosować zegarki kieszonkowe zamykane w kopertach, działające na zasadach mechanicznych. Ponieważ był to wtedy wyrób cenny i rzadki, wykonywano go z metali szlachetnych, bogato zdobionych biżuterią i inkrustowanych. Zegarek na rękę rozpowszechnił się dopiero w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu, kiedy to pojawiła się moda na noszenie zegarków na pasku. Wtedy też wprowadzono zróżnicowanie na zegarki damskie i męskie.

Zegarki dawne i współczesne

Począwszy od lat dwudziestych XX wieku, zegarki na rękę ewoluowały od formy kieszonkowych, do dzisiejszej postaci. Można by powiedzieć, że dzisiejszy instrument do pomiaru czasu uniezależnił się od swoich poprzedników, zwłaszcza w momencie, kiedy w miejsce mechaniki pojawiła się elektronika, a następnie technologia kwarcowa. Dzisiaj zegarki damskie czy męskie używane są tak powszechnie, że istotny stał się nie tyle fakt ich używania, co kształt, rozmiar, wreszcie design. Mogą one mieć kształt kwadratu, prostokąta, koła czy elipsy, przy tym ważną rolę pełni też rodzaj paska. Po pewnym okresie spadku zainteresowania wynikającym poniekąd z dostępnych powszechnie telefonów komórkowych z funkcją wskazywania godziny, obecnie zegarki damskie i męskie wróciły do łask.

Najbardziej znane markowe zegarki

Zaliczane do przedmiotów użytku codziennego, ale jednocześnie pełniące funkcję estetyczną, markowe zegarki damskie i męskie stają się nieodłącznym elementem stroju każdej osoby pragnącej podążać za modą. Oczywiście nie każdego z nas stać na oryginalne chronometry Calvina Kleina, Tissot, Swatch, Casio, nie wspominając już o Rolexach, czy innych marek, których ceny potrafią osiągać ceny dobrych samochodów, a nawet je zdecydowanie przewyższać. W przypadku najdroższych zegarków możemy pokusić się o kupienie repliki, zawsze też warto korzystać ze sklepowych promocji lub nabyć nieco tańszy zegarek firmy Diesel czy Timex.

Jak je nosić?

Podobnie jak w przypadku innych dodatków, wszystko zależy od charakteru ubioru i okoliczności. Jeśli na przykład chodzi o zegarki damskie, z powodzeniem mogą być alternatywą dla biżuterii. Dla osób preferujących raczej luźny, sportowy styl, najlepsze będą zegarki sportowe, dla osób ubierających się bardziej formalnie, eleganckie, utrzymane w klasycznym stylu.

Źródło
Konsultacja przy artykule sklep Dobre Zegarki – zegarki damskie.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
pistacjowy-komin
Zajarana Wiosną

hej. W tym roku wyjątkowo widzę, obserwuję naturę, jak dziecko cieszę się z każdego mijanego kwiatka, nowe pączki, co dzień...

Zamknij