Modowy powrót do przeszłości. Czym się różnią style retro, vintage i oldschool?

Moda inspirowana trendami charakterystycznymi dla dawno już minionych epok nie słabnie od kilku dobrych lat. O popularności tego kierunku świadczy mnogość terminów powstałych na jego określenie: retro, vintage, oldschool to tylko najbardziej znane, ale wywołujące niemało zamieszania. Wciąż nie mają precyzyjnych definicji, z czym trudno się pogodzić prawdziwym pasjonatom modowych rekonstrukcji historycznych.

Vintage, czyli retro?

Bardzo często pojęcia „retro” i „vintage” są używane zamiennie i choć obydwa nazywają modę sprzed co najmniej 20 lat, to istnieje kryterium, zgodnie z którym zasadne jest ich odróżnianie. Chodzi o kwestię czysto techniczną: inaczej należałoby traktować elementy garderoby liczące sobie wiele lat czy nawet dekad (doświadczeni poszukiwacze szafianych antyków w second handach potrafią upolować prawdziwe perełki), inaczej zaś rzeczy wyprodukowane współcześnie, lecz z użyciem elementów stylizowanych, postarzanych, wykonywanych na dawną modłę. Vintage odnosi się do tej pierwszej grupy, natomiast retro – do drugiej. Kunsztowne ubrania i dodatki w stylu retro powstają dzięki przywiązywaniu dużej wagi do szczegółów i dbałości o wierne odwzorowanie trendów decydujących o specyfice danej epoki. Producenci korzystają z małych, na pozór nieistotnych elementów (jak klamry, zatrzaski czy zaczepy), przygotowywanych z przedwojenną starannością, które w niczym nie przypominają dodatków produkowanych na skalę masową, nie tylko dzięki kolorowi starego złota. Elementy w stylu retro do torebek, pasków i butów oferują hurtownie takie jak Armet. Prócz elementów metalowych ważne są tkaniny i dobrej jakości skóra. Stosuje się rozmaite metody postarzania i powraca do nieco już zapomnianych technik, takich jak haftowanie czy wyciskanie ornamentów na skórze. Nie należy też zapominać o wzorach – w styl retro wpisują się zarówno grochy (pin-up), krata i panterka, jak i kolorowe kwiaty, które nawiązują do trendów hippie.

Jak się ma do tego oldschool?

Stylu oldschoolowego nie wyodrębnia się na podstawie tego samego kryterium, co retro i vintage. Oldschoolowe mogą być zarówno dodatki pochodzące sprzed lat, jak i wykonane współcześnie. Ważna jest natomiast specyfika tego stylu widoczna już w samej nazwie. Inspirację mody oldschoolowej stanowi dawny ubiór młodzieży szkolnej, zwłaszcza w kulturze amerykańskiej. Przy czym „dawny” oznaczać może zarówno lata 70. i popularne w tamtym czasie niebieskie mundurki z białymi kołnierzykami lub dopasowane swetry z kolorowymi ściągaczami i głębokimi wycięciami w kształcie litery „V”, jak i lata 90., w których królowały bluzy typu oversize, szerokie spodnie dżinsowe i buty marki Adidas (jeszcze ze starym logo). Oldschool jest związany z kulturą raperów, podobnie jak moda międzywojenna ze stylem życia popularyzowanym przez twórców jazzowych i swingowych.