Mosiądz czy stal? Najpopularniejsze materiały w produkcji zegarków

Macie zamiar w najbliższym czasie odwiedzić sklep z zegarkami, aby kupić nowe urządzenie do wskazywania aktualnej godziny? Nie wiecie jednak, na co konkretnie zdecydować się? Przy wyborze zegarka warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony.

Dzisiaj postanowiliśmy porównać urządzenia wyprodukowane z mosiądzu i stali. Jakie mają najważniejsze zalety? Które z nich bardziej opłaca się kupować?

mosiadz-czy-stal-najpopularniejsze-materialy-w-produkcji-zegarkow

Plusy zegarków wykonanych z mosiądzu

Warto już na samym początku podkreślić, że najlepiej wybrać taki sklep z zegarkami, który ma odpowiednią renomę. Wtedy można mieć pewność, że oferowane tam produkty odznaczają się wysoką jakością i dbałością o każdy detal w czasie produkcji. Zegarki różnią się między sobą poszczególnymi cechami. Wiele zależy od wspomnianego już materiału, który był niezbędnym elementem w okresie produkcji. Obecnie jednym z najpopularniejszych jest mosiądz. Czym charakteryzują się takie zegarki? Zdecydowanie największym plusem jest cena. Dla wielu osób to kluczowy argument, dlatego nie może być zaskakujące, że te zegarki cieszą się tak dużą popularnością. Mosiądz jest materiałem łatwo dostępnym. Wpływ na niskie koszty ma również stosunkowo łatwa obróbka.
Warto w tym miejscu dodać, że dawniej najbardziej eleganckie zegarki były pokryte dobrej jakości złotem. W przypadku obecnie produkowanych urządzeń wykonanych z mosiądzu jest podobnie. Wszystko dlatego, że początkowo mają one niezbyt estetycznie prezentujący się żółty kolor. W związku z tym, na dalszym etapie produkcji są powlekane właśnie złotem. Efekt końcowy robi bardzo duże wrażenie.
Niektórzy twierdzą, że zegarki męskie wykonane z mosiądzu powodują uczulenia. Nie jest to jednak do końca prawda. Jeżeli urządzenie jest dodatkowo pokryte chromem albo niklem, wtedy istotnie mogą wystąpić takie kłopoty. W przypadku użycia innych materiałów do powlekania (jak wspomnianego już złota), nie ma absolutnie takiej szansy.

Czym odznaczają się zegarki wykonane ze stali?

Drugim bardzo popularnym materiałem do produkcji urządzeń odmierzających czas jest stal. Takie zegarki sprawdza się zwłaszcza wśród poszukiwaczy wysokiej jakości akcesoriów. Warto wiedzieć, że stal znakomicie nadaje się do produkcji czasomierzy. Materiał ten można polerować. Jest nawet możliwe uzyskanie lustrzanej powierzchni. Ponadto samą stal można zmatowić czy ozłocić. Ze względu na swoje właściwości stal jest nazywana również antyalergiczną. Używanie takich zegarków nie powoduje bowiem żadnych kłopotów ze zdrowiem. Nie bez przyczyny to właśnie z tego materiału są wykonywane, na przykład, narzędzia chirurgiczne.
Dodatkowo, stal jest niezwykle odporna na uszkodzenia i zarysowania. W związku z tym, bransolety i koperty są obecnie najczęściej właśnie wykonywane z tego materiału. Oczywiście, prędzej czy później pewne zarysowania mogą się pojawić. Zależy to od długości użytkowania czy sposobu dbania i przechowywania. Na szczęście można zlecić wypolerowanie czy zmatowienie. Gdzie? Dobrej jakości sklep z zegarkami będzie do tego odpowiednim miejscem. Wskutek tych zabiegów urządzenia będą prezentowały się jak nowe!

Mechanizm w zegarku

Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę też na sam mechanizm. Zarówno do tych mosiężnych, jak i stalowych można zaaplikować mechanizm kwarcowy, mechaniczny lub klasyczny.

Na jakie zegarki ostatecznie zdecydować się?

Obie przedstawione powyżej opcje mają swoje plusy. Wskutek tego, finalny wybór na pewno nie jest łatwy. Faktem jest, że zegarki wykonane z mosiądzu są tańsze. Pokrycie ich dodatkowo złotem sprawia, że są jednocześnie eleganckie i nie powodują alergii. O uczulenia nie muszą martwić się też posiadacze zegarków wykonanych ze stali. Poza tym, jest to materiał łatwy w obróbce i bardzo odporny na wszelkie zarysowania oraz uszkodzenia. Jeśli macie zamiar niedługo odwiedzić sklep z zegarkami, to musicie dokładnie porównać oba warianty i zdecydować się na ten, który bardziej przypadnie do gustu. Z jakości w obu przypadkach będziecie zadowoleni.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z zegarkami E-watches.pl.