Największe przeszkody w diecie, czyli wrogowie odchudzania

Często decyzja o redukcji masy ciała przychodzi nam dość łatwo. Nachodzi nas jedna myśl, przeczytaliśmy motywacyjne zdanie, wypowiedzieliśmy frazes „zaczynam od poniedziałku” i odchudzanie wydaje nam się czymś niezwykle prostym zadaniem. Jednakże, gdy przychodzą kolejne tygodnie diety, a waga nie spada, równie łatwo się załamujemy. Jakie są najczęściej popełniane diety przez osoby redukujące swoją wagę? Jak ich uniknąć?

Podejmując decyzję o odchudzaniu, często staramy się zmienić swoje nawyki żywieniowe i sposób odżywiania. Do ogółu zachowań w tym czasie należy staranny wybór „zdrowych” produktów, odpowiednie sposoby jej przygotowania do spożycia, redukcja cukru i słodyczy oraz tłustych potraw, czy zwiększenie aktywności fizycznej. Jednakże pomimo powyższego szeregu wyrzeczeń waga nie spada. Dlaczego? Winę za ten stan rzeczy ponosi bezmyślne jedzenie! Co to oznacza?

Jedzenie bezmyślne polega na nieuświadomionym konsumowaniu wysokokalorycznych posiłków. To także dojadanie po dzieciach, spożywanie przekąsek różnego typu przed telewizorem, komputerem, czy czytając gazetę i książkę. Niekorzystnie na efekt odchudzania wpływa także przewlekły, nieuświadomiony stres. Przy napięciu emocjonalnym spożywamy zazwyczaj zwiększone ilości pożywienia, dlatego też może ono pośrednio doprowadzić do wzrostu masy ciała.

Jak zwiększyć efekty odchudzania i ograniczyć bezmyślne jedzenie?

Na początku zmian należy zadbać o regularne jedzenie. Oznacza to spożywanie posiłków średnio co 3-4 godziny. Unormuje to stężenie glukozy we krwi, co zapobiegnie nagłym napadom głodu.  Zminimalizuje to sięganie po wysokowęglowodanowe, przetworzone przekąski, po które w takich okresach, najczęściej sięgamy. Po uregulowaniu systemu posiłków zadbaj o to, by w domu nie były wystawione na salaterkach, talerzach, czy półmiskach żadne niezdrowe, słodkie lub słone przekąski. Swobodny do nich dostęp zwiększa prawdopodobieństwo, że po nie sięgniemy. Spożyte w ten sposób posiłki nie są przez nas uświadomione, dlatego też mogą one być spożyte w naprawdę dużych ilościach, co stanowi realne zagrożenie dla naszej sylwetki.

wrog-diety

Nie pojadaj resztek niezjedzonych posiłków po dzieciach. Jasne, że nie powinno się marnować jedzenia, jednakże zjadłeś już swoją porcję. Każda dodatkowa, nawet najmniejsza porcja to ponownie nieuświadomione kalorie, które nagromadzone w ciągu doby będą odłożone przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Aby zapobiec wyrzucaniu i marnowaniu jedzenia, możesz nałożyć na swój talerz mniejszą porcję mając w pamięci pojadanie po najmłodszych.

Zawsze miej w lodówce i szafkach zdrowe alternatywy słodkich posiłków. Dietetycznymi zamiennikami słodyczy mogą być suszone owoce, orzechy, nasiona i pestki. Dobrze sprawdzą się także pokrojone w pestki warzywa ze zdrowym, niskotłuszczowym, domowym dipem.

Włączając te zachowania do swojego dnia codziennego, z całą pewnością pozwolą zaoszczędzić wiele cennych kilokalorii, a tym samym kilogramów. Dzięki temu nasze wysiłki poświęcone na odchudzanie i szereg żywieniowych wyrzeczeń nie pójdą na marne.

Dieta odchudzająca Dietmap – sprawdź praktyczną dietę wspomagającą odchudzanie wraz z intuicyjnym programem do zarządzania planem żywieniowym.