Nano impregnat do obuwia

Dlaczego nano? otóż cząstki zawarte w impregnacie są wielkości z rzędu kilku nanometrów. Taka cząstka jest milion razy mniejsza od wielkości milimetra. W odróżnieniu od zwykłych impregnatów które pokrywają powierzchownie materiał, nanocząstki wnikają w pojedyncze włókna materiału skutecznie go zabezpieczając.

Duże znaczenie w skuteczności nano impregnatów odgrywa wielkość nano cząstek w nim zawartych. Im mniejsze cząstki tym penetracja podłoża i trwałość wiązania z powierzchnią większa. Różnego rodzaju powłoki, przykładowo polimerowe chronią zabezpieczoną powierzchnię przed wodą ale w związku na duże rozmiary nano cząstek, wypełniają mikropory, zamykając cząsteczki wody w wewnątrz. Na rynku polskim można już odnaleźć firmy, produkujące powłoki hydrofobowe, w składzie których związki krzemu mają wielkość kilku nanometrów. W przypadku takich powłok, mikro pory nie pozostają wypełnione lecz związki krzemu łączą się z ich wewnętrznymi ściankami. Taki rozwiązanie gwarantuje nam hydrofobowość oraz gazo przepuszczalność („oddychanie” materiału), co odgrywa kluczową rolę w przypadku impregnatów hydrofobowych do obuwia czy odzieży.

drewno

Skuteczne hydrofobowe nano impregnaty do obuwia czy odzieży nie powinny zmieniać struktury czy koloru zabezpieczonej powierzchni oraz charakteryzować się jak wspomnieliśmy wcześniej paro przepuszczalnością. Preparaty hydrofobowe dobrej jakości, powinny być dodatkowo odporne na wysokie temperatury by w trakcie prasowania czy prania nano warstwa nie straciła swej właściwości. Dużym plusem jest dodatkowo zastosowanie w impregnatach, jonów srebra, które słyną ze swych właściwości bakteriobójczych. Hybryda krzemu i srebra wykazuje właściwości hydrofobowe oraz redukuje wzrost mikroorganizmów.

Zobacz jak działa nano powłoka:
https://www.youtube.com/watch?v=vbay4DLmd2k

Artykuł powstał we współpracy z HadwaoNet, https://sklep.hadwao.net/nano-impregnaty/31-nano-textil.html