Narożniki do salonu prosto z Salone de Mobile Milano

Kwiecień to w Mediolanie wyjątkowy czas. W stolicy mody i wzornictwa odbywają się od 1961 roku Międzynarodowe Targi Designu, które ściągają projektantów oraz firmy z całego świata. Salone del Mobile 2017 przywitały ponad 4000 wystawców, którzy przyjechali tu by przedstawić najświeższe trendy wzornictwa przemysłowego.

W tym roku słychać głosy ubolewania obserwatorów targów, jakoby nie było elementu zaskoczenia, a projektanci chcieli iść w bezpieczne formy. Bardziej od wyrazistych elementów wystroju stawiają na ogólną atmosferę w pomieszczeniu. W dobrym tonie jest też podkreślanie indywidualności poprzez otwarcie się na wiele ścieżek aranżacji. Dom ma być azylem i miejscem ukojenia dla zmysłów.

Nowa baza

Powrót do podstaw to główna idea, jaka przyświecała tegorocznym targom Salone del Mobile 2017 w Mediolanie.

Projektanci zaczęli koncentrować się na przemyślanych meblach, które nie muszą wzbudzać efektu „wow”. W ten sposób projekt wydaje się brać przykład z branży odzieżowej, gdzie kluczowe elementy są jasne i neutralne, ale mają ponadczasowy kształt i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Świeże dodatki w zależności od mody będą nadawać ton wnętrzu. Luksusowy minimalizm najlepiej określa nowy trend.

Szary, beżowy i stylowe wzory

Odcienie szarości, beże i terakoty były głównymi kolorami, jakie można było zobaczyć na tegorocznych targach, ale zostały wzbogacone o ciekawe tekstury i stylowe wzory. Widzimy znów wpływ ponadczasowej mody na tweed, kolory soli z pieprzem, malange i dwukolorowych pledów.

Przeszłość to nowa przyszłość

Tegoroczne targi pokazały, że wśród projektantów panuje tęsknota za klasyką i ikonami designu. Proste formy z przeszłości były prezentowane jako przystosowane do dzisiejszych realiów. Przykładem tego jest hiszpański projektant Jaime Hayon, który stworzył kolekcję dla austriackiego producenta Wittmann.

„Ta praca jest wynikiem mojego wyobrażenia podróży w czasie do Wiednia roku 1930” – mówi projektant. Hayon dodaje, że jest szczęśliwy, że znalazła się firma, która ma tak głęboko zakorzenione tradycje, ale także daje mu dużo swobody w procesie projektowania.

Narożniki i kanapy XXL

Tegoroczne kanapy i narożniki są ogromne. Mają stwarzać atmosferę przytulności i bezpieczeństwa. Głębokie siedzisko, duże poduszki zrobią wrażenie. Połączenie narożnika ze szezlongiem pozwala na głęboki relaks. Na pierwszym miejscu stawiać będziemy na komfort

Lekkość i prostota to nowy czarny

Kanapy i narożniki stały się większe, ale niekoniecznie nieporęczne. Lekkie formy, proste linie, neutralne kolory, delikatne nóżki, to wszystko nada subtelności meblom. W Mediolanie zaprezentowane zostały łóżka czy stoliki zawieszone w powietrzu, jednak utrzymane w spokojnej tonacji.

Motyw dżungli i zieleń

Palmy bananowe, japońskie klony, ożywczy Greenery czy głęboka zieleń. W tym roku wszystko, co zielone jest dozwolone. Motyw dżungli na ścianie, zielona kanapa czy bujny kwiat doniczkowy to tylko niektóre z opcji. Zieleń uspokaja i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, a wszystko jakby na przekór panującym nastrojom.

Stawiają na tkaniny

Wysokiej jakości tkaniny to must have tegorocznych Targów. Oprócz designu ważnym będzie wygoda w codziennym życiu, dlatego narożniki do salonu powinny być wykonane z materiału tapicerskiego o specjalnych właściwościach. Poza wysoką gramaturą oraz dobrym wynikiem w teście Martindale`a tkaniny mogą być plamoodporne, trudnopalne, antyalergiczne lub antybakteryjne.

Pozostawmy wybór

Dziś projektanci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Narożnik do salonu musi być bardzo praktyczny. Najmodniejszy narożnik to taki, który pozostawi nam wybór, jak go ustawić w salonie. Modułowe narożniki do salonu to elastyczna opcja dla osób lubiących przemeblowania oraz małych powierzchni.