Pracując nad codziennymi stylizacjami, tymi do pokazania na blogu i tych na codzienne wyjścia zawsze chce, aby zdjęcia oddawały w stu procentach mój styl, pomysł, fakturę ubrań, ich kontrasty lub dopełniania. Takie zgranie mody z fotografią to nie lada sztuka. Ale mam dziś dla Was małą lekcję ze szkoły fotografii o tym jak dobrze fotografować ubrania. Przede wszystkim są dwa podejścia do tego typu fotografii w zależności od tego, czy ubranie będzie noszone przez modela czy też będziemy je fotografować jako samodzielny przedmiot.
Tło, światło i modelka
Bardzo ważne w przypadku prezentacji danego ubioru na modelce jest to, żeby to sukienka, bluzka czy kombinezon głównie przyciągały uwagę. W tym celu należy usunąć wszystkie zbędne przedmioty z tła zdjęcia, a najlepiej zorganizować sesję zdjęciową w plenerze, gdzie łatwiej o mniej zagraconą przestrzeń. W rozmyciu tła może nam pomóc odsunięcie modelki od tła, dzięki czemu to co za nią jest mniej ostre i bardziej miękkie lub też podejście do niej dość blisko, by uzyskać ciaśniejszy kadr (fotografia od pasa w górę). W rozmywaniu tła pomoże nam również najmniejsza możliwa wartość przysłony oraz długa ogniskowa.
Istotnym elementem fotografii stylizacji jest światło, to odpowiednie oświetlenie modela odgrywa decydującą rolę jak ubrania będą prezentować się na zdjęciach. W doświetleniu może nam pomóc użycie blendy, czyli specjalnej foli lub płyty do doświetlenia fotografowanego obiektu. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju powłoki – złotą metaliczną, która daje ciepłe kolory i ostre cienie, srebrną metaliczną – zimne odcienie i wyraźne cienie oraz białą, niemetaliczną, dzięki której uzyskamy łagodne rozmycia.
Ubrania nie na wieszaku
W przypadku, gdy nie chcemy pokazywać stylizacji na modelce, a zaprezentować same rzeczy trzeba do sprawy podejść odrobinę inaczej. Chyba każdy z nas widział wygniecione, koszmarne ubrania zawieszone na byle jakim wieszaku i powieszone na szafie? Tego chcemy za wszelką cenę uniknąć i jeśli chcecie zająć się na poważnie fotografowaniem ubrań, czy to na potrzeby sprzedaży, czy też prezentacji waszych modowych pomysłów, należy zaopatrzyć się w specjalne tło do fotografowania. Jeśli jednak wasza przygoda z tego typu fotografią dopiero się rozpoczyna wystarczą białe kartony, które będą stanowić jednolite tło dla naszej odzieży. Najprostszym sposobem fotografowania ubrań jest rozłożenie ich na gładkiej, jednolitej (białej) powierzchni i robienie zdjęć z centralnie z góry. Trzeba zwrócić też uwagę dobre oświetlenie przedmiotu (użycie dodatkowych lamp) i odpowiednie wykadrowanie. Tak zrobione zdjęcia możemy wgrać do komputera i za pomocą programów do obróbki graficznej, stworzyć odpowiednie kompozycje ubrań i dodatków na każdą okazję.
Mam nadzieję, że ta szkoła fotografii przyda Wam się choć odrobinę. Obejrzyj program zajęć jednej z najlepszych szkół fotografii – Akademia Nikona.