Obuwie/Moda/Stylizacje

Sneakers to typ buta, który mówi za Ciebie. Wręcz przemawia. Opowiada Twoją historię, odpowiada na pytanie, jak się czujesz. Świadczy o samopoczuciu, prezentuje, jaki masz charakter i co kryje się pod buńczuczną miną. Służą, dniami i nocami – dosłownie – zakładasz je do pracy, na rower i wieczorny wypad do kina. Wiesz, że bez nich ciężko się obejść, ponieważ są wytchnieniem dla stóp po tych uroczych, ale zabójczych szpilkach, czy opoką podczas zdobywania wakacyjnych ulic miasteczek.

 

Za słowem sneakers kryją się buty potocznie nazywane trampkami czy adidasami. Czy wiesz, że nazwanie ich w języku angielskim nie jest zupełnie przypadkowe? Otóż angielskie „sneak” znaczy tyle, co zakradanie się. Ma to sens, biorąc pod uwagę fakt, iż buty te na płaskiej, zwykle gumowej podeszwie, pozwalają na ciche stąpanie.

Dla kogo?

Przyznaj się – kilka par sneakersów, w swoim życiu, miałeś i nosiłeś. Mogę się założyć, że nawet teraz Twoja szafa wypełniona jest kilkoma pudełkami adidasów. Są przecież najprostszym wyborem. W pośpiechu ubierasz się, szybko myślisz – „jakie buty pasują?”. Na co pada? Oczywiście na sneakersy. Są stałymi towarzyszami, idą z Tobą na uczelnie, do szkoły, do pracy, czy nawet wystrzałową imprezę. Dla ludzi ceniących wygodę, ale wiedzących jak łączyć przymiotnik sportowe z ponadczasową klasyką. Chodzą w nich wszyscy – sąsiad spod piątki, popularna blogerka, biznesman, kobieta sukcesu, matka trójki dzieci.

Jak łączyć i zestawiać?

Czy wiesz, że istnieją dwa typy sneakersów? Dzielą się na dwie grupy – główni aktorzy i cisi pomocnicy. Gdy „adidasy” grają pierwsze skrzypce, stylizacja powinna być tylko tłem. Nie lubią konkurencji, są ponadto. Występują w mocnych barwach – czerwienie, fuksje, oranże i przebojowa żółć wyglądająca niczym amerykańska taksówka. Reszta stylizacji powinna być wręcz klasyczna – występująca w jednym kolorze – czerni, beżu, szarości, czy bieli.

Druga grupa natomiast jest cichym fundamentem, stonowaną bazą. Buty w tym przypadku są nieśmiałym akcentem, występującym w czerni, szarości, granacie z niewielkimi detalami, jak np. logo firmy. Podkreślają wymowną całość.

Sneakers podwójna natura butów

Warto zauważyć, że sneakersy dzielą się ze względu na zastosowanie. Adidasy zakładamy na siłownię, do biegania czy ćwiczenia – są ściśle związane z aktywnością fizyczną. Buty tego typu mają być wygodne, a przede wszystkim nad wyraz spełniać zadania – aby stopa miała czym oddychać, być odpowiednio stabilną. Kolejne zastosowanie sneakersów bazuje na rutynie – zakładane do pracy, na imprezę czy szybkie sobotnie zakupy.

Zakładane od kilkudziesięciu lat, cieszą stopy i oczy, swoim wdziękiem, ale przede wszystkim oryginalnością. To od Ciebie zależy, w jakiej stylizacji je wykorzystasz i co przez nie chcesz przekazać. Tak na marginesie – czy przypadkiem Twoja szafa nie przypomina Ci, że nie masz odpowiednich sneakersów na zbliżający się weekendowy wypad?