Olej konopny – dla zdrowia i urody

Przez wiele lat zapomniane, dzisiaj znowu powracają do łask i są cenione jako ważny składnik zdrowej diety. Konopie siewne i pozyskiwany z nich olej oraz nasiona pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę, dlatego warto wprowadzić je do codziennego menu.

Konopie – czy to bezpieczne?

Dawniej z konopi siewnej produkowano nie tylko olej, ale również mąkę, a ponadto wykorzystywano tę popularną roślinę w przemyśle. Była tania w uprawie, przetwarzano ją na wszelkie możliwe sposoby, a tłoczony z niej olej powszechnie stosowano w codziennej diecie. W ostatnich latach często roślina ta mylona jest z konopiami indyjskimi, z których wytwarzana jest marihuana. W Polsce co prawda nie można ich hodować, ale legalne jest posiadanie nasion, które są dostępne w Internecie, np. na takich stronach jak royalqueenseeds.pl. Trzeba jednak zaznaczyć, że konopie siewne są całkowicie legalne, a stężenie THC, czyli substancji odurzającej, jest w nich śladowe, dlatego z całą pewnością spożywanie oleju konopnego, czy posiłków przygotowanych z mąki konopnej na pewno nie jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet działa na organizm bardzo korzystnie.

images

Nie tylko dla zdrowia

Olej konopny ma dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, których nasz organizm bardzo potrzebuje, ale nie potrafi ich sam wytwarzać. Oprócz tego znajduje się w nim wiele witamin i minerałów, a te cenne składniki pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i hormonalny, wspomagają układ krążenia i chronią przed zachorowaniem na nowotwory. Więcej o zbawiennych właściwościach oleju z konopi siewnej poczytać można na http://doz.pl. Najlepiej spożywać go na zimno, np. dodając do:

  • sałatek,
  • chleba,
  • czy wytrawnych naleśników.

Ma orzechowy smak i ciemnozłoty kolor. Olej ten nie nadaje się do smażenia i należy przechowywać go w ciemnych butelkach i chłodnym miejscu, aby nie stracił swoich właściwości. Warto przy tym wiedzieć, że można go stosować nie tylko w kuchni, ale również bezpośrednio na skórę – ma działanie nawilżające i natłuszczające, doskonale sprawdzi się w stanach zapalnych i zmianach skórnych.