Soczewki europejskie a soczewki azjatyckie – na które trzeba uważać

Rzadko kiedy na rynku optycznym spotyka się z nomenklaturą soczewki europejskie oraz soczewki azjatyckie. To określenie bardziej potoczne niż naukowe, aczkolwiek występujące. Tyczy się ono zwłaszcza kontaktów kolorowych. Warto się jednak z nim zapoznać, aby uchronić się przed ewentualnymi, niebezpiecznymi konsekwencjami.

Soczewki kontaktowe jako hit na rynku optycznym

Soczewki kontaktowe stanowią cienki powłoki, które nakłada się na oczy. Zaprojektowane zostały jako pragmatyczna alternatywa dla okularów. Pragmatyczna, po tak zwane szkła znajdują się bezpośrednio na oczach, a nie na oprawkach, które trzeba nosić na uszach i nosie. Szybko zyskały one rzesze zwolenników i obecnie uchodzą za prawdziwy hit na rynku optycznym.

Kontakty kontaktom nierówne

Soczewki kontaktowe występują w wielu wariantach. Na przykład soczewki twarde wyrabiane indywidualnie dla każdej osoby, które nosi się długi czas, a także soczewki miękkie wyrabiane masowo dla wielu osób, które nosi się krótki czas. Co do czasu użytkowania soczewek miękkich, to pojawiają się soczewki dobowe, tygodniowe, miesięczne oraz kwartalne. Kontakty nie muszą też być przezroczyste, mogą mieć kolor, który zmienia lub podkreśla kolor naszych oczu.

W salonie optycznym czy w internecie

Każdy salon optyczny kryje w swojej ofercie soczewki kontaktowe. Jednak nie trzeba kupować realnie, można wirtualnie, bo kontakty sprzedaje się też w internecie. Jeżeli jednak nie chodzi o sklep internetowy jakiegoś salonu optycznego, który posiada również sklepy stacjonarne, lecz o różne inne warianty, to nie należy tam kupować. Chodzi o to, że tylko w salonach optycznych, ewentualnie w aptekach, znajdują się soczewki kontaktowe, które na pewno nie szkodzą na wzrok, bo zostały przetestowane i legalnie dopuszczone do sprzedaży.

Soczewki europejskie

Tak zwane soczewki europejskie to takie soczewki kontaktowe, których powierzchnia obejmuje część oka. Chodzi jedynie o źrenicę i tęczówkę oka. To kontakty bezpieczne dla oczu, bo zapewniają im dostęp do tlenu.

Soczewki azjatyckie

Tak zwane soczewki azjatyckie to takie soczewki kontaktowe, których powierzchnia obejmuje całe oko. Chodzi zarówno o źrenicę i tęczówkę oka, jak również o bielmo oka. To kontakty niebezpieczne dla oczu, bo nie zapewniają im dostępu do tlenu.

Wybierać tylko soczewki europejskie

W kwestii wyboru między soczewkami europejskimi a soczewkami azjatyckimi chodzi przeważnie o kontakty kolorowe. Otóż kontakty kolorowe albo podkreślają kolor naszych oczu, albo go totalnie zmieniają. Na przykład ktoś z niebieskimi oczami może kupić soczewki niebieskie, które sprawiają, iż jego oczy staną się jeszcze bardziej wyraziste. Ale też taka osoba może kupić soczewki czarne, które zmienią mu kolor oczu na inny kolor. Co więcej, może jednak też kupić chociażby soczewki czerwono, które zmienią mu kolor oczu na kolor zupełnie egzotyczny. Rzecz jasna chodzi o zmianę koloru samej źrenicy i tęczówki – i w tym momencie dotyka się rdzenia sprawy. Otóż soczewki azjatyckie, które w przeciwieństwie do soczewek europejskich, pokrywają też białko oka, okazują się bardziej efektowne, bo oko w całości może stać się kolorowe, ale to niezwykle szkodzi na wzrok i grozi zapaleniami a nawet jego utratą.