Stopy gotowe na lato

Nasze stopy mają z nami trudne życie – często o nich zapominamy na całą jesień i zimę, dopiero wiosną przypominając sobie o tym, że trzeba o nie zadbać, bo nadchodzi sezon sandałków i klapek. Oczywiście nie pochwalamy tego, ale według powiedzenia:lepiej późno niż wcale podpowiadamy, co zrobić z najczęstszymi dolegliwościami.

Zrogowaciały naskórek

Nadmierne rogowacenie skóry pięt ma wiele przyczyn – noszenie nieodpowiedniego obuwia, skarpetek ze sztucznego materiału, zbyt wysokie obcasy, brak nawilżania, dieta uboga w tłuszcze itd. Aby przywrócić skórze równowagę musimy zadbać przede wszystkim o ich nawilżanie i natłuszczenie. W składzie kremów szukaj mocznika – w stężeniu do 10% daje on działanie nawilżające, powyżej ma działanie przede wszystkim złuszczające, idealnie będzie się więc nadawał do popękanych pięt. Innym składnikiem złuszczającym jest też kwas salicylowy. Ponadto dobrze, jeśli w kremie znajdą się olejki, które wpłyną na natłuszczenie skóry. Najlepiej stosować tego typu kosmetyki dwa razy dziennie, pamiętając, by wieczorem, kładąc się do łóżka, zastosować grubszą warstwę. Taka pielęgnacja stóp powinna zapewnić szybkie efekty.

Domowy sposób: wymocz stopy przez 10-15 minut w wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej i naparu z rumianku, a następnie zetrzyj naskórek tarką. Unikaj nożyków ścinających, które przyśpieszają narastanie naskórka. Następnie zastosuj gruboziarnisty peeling, który wygładzi ostatecznie skórę. Osusz stopy, wsmaruj zawartość kapsułek z witaminami E+A, nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego do stóp, załóż skarpetki i zostaw na minimum 30 minut. Twoje stopy będą Ci wdzięczne!

feet-1047791_1280

Pękająca skóra stóp

To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim dermatologiczny. Pękająca skóra pięt boli i sprawia, że nasze stopy są bardziej narażone na zakażenia grzybiczne. Jeśli problem jest poważny do tego stopnia, że pojawia się krew, niezwłocznie powinniśmy udać się do dermatologa. W tym przypadku domowa pielęgnacja stop może okazać się niewystarczająca. W przeciwnym razie możemy sami próbować zaleczyć problem – obecnie w aptekach i niektórych drogeriach dostępne są już specjalne kremy na pękające pięty.

Uwaga: skontroluj swoją dietę i stan zdrowia. Pękające pięty mogą świadczyć o niedoborze witaminy A, nienasyconych kwasów tłuszczowych albo towarzyszyć cukrzycy.

Letnia zmora – otarcia

Typowo letnim problemem, z którym boryka się niejedna kobieta są otarcia. Powstają one zwykle na skutek noszenia niewygodnych butów. Pamiętajmy, że rany na stopach nie powinny być bagatelizowane – stopy często są brudne i mają kontakt z zarazkami, które mogą być przyczyną chorób typu grzybica. Jak zapobiegać? Przede wszystkim nie oszczędzać na butach, Wybierać takie dobrej jakości i koniecznie przetestować, zanim udamy się na dłuższą wycieczkę. A jaką powiniśmy zastosować pielęgnację stóp, gdy dojdzie już do otarć? Otarte miejsce należy odkazić, początkowo możemy posmarować Tribioticiem, a potem delikatnie nawilżać zasklepione miejsce.

Supertrik: zakładając szpilki, spryskaj pięty od wewnątrz lakierem do włosów, a dopiero potem wsuń stopę. To zapobiegnie zsuwaniu się butów z pięt, co powoduje bolesne otarcia.