Top 5 ozdób świątecznych w stylu skandynawskim

Są takie dekoracje świąteczne, których w domu żadnego miłośnika stylu skandynawskiego zabraknąć nie powinno. Zdecydowanie dominują tutaj naturalne materiały, stonowana kolorystyka i nieco ascetyczna forma, które razem okazują się jednak tworzyć niezwykle przytulną kombinację.

Bombki i dekoracje choinkowe – postaw na naturalne materiały

Styl skandynawski powszechnie znany jest z inspiracji czerpanych z natury. Chyba w żadnej innej stylistyce nie znajdziecie aż tylu minimalistycznych dekoracji świątecznych o naturalnym charakterze. Dlatego nie zdziwcie się, jeżeli na skandynawskiej choince, obok tradycyjnych szklanych bombek, natkniecie się również na te wyplatane z wikliny lub wykonane z papieru bądź filcu.

Naturalne materiały oznaczają z kolei stonowaną kolorystykę. Dekoracje choinkowe w stylu skandynawskim najczęściej ubierane są w biel i szarości (zwłaszcza te o srebrzystym odcieniu), jak i postarzany odcień srebra. Często goszczą tutaj także czerwone i złote akcenty oraz drewno w swej naturalnej kolorystyce. Na porządku dziennym są nie tylko świerkowe czy jodłowe gałązki, ale i różnej wielkości szyszki oraz zielony mech.

Lampiony i świece – świątecznego ciepła nigdy za wiele

Styl skandynawski, zwłaszcza w swej świątecznej wersji, po prostu kocha wszelkiego rodzaju lampiony, latarenki i świece. I nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. W szczególności upodobał sobie metalowe lampiony z przeszklonymi ściankami oraz stalowe latarenki o ażurowych ściankach, które pięknie rozpraszają światło. Gdzie znajdzie się dla nich najlepsze miejsce? Na blacie komody lub na parapecie, większe modele świetnie zaprezentują się również ustawione bezpośrednio na podłodze.

W kwestii świec styl skandynawski nie jest wybredny. Nawet dla zwykłych tealightów znajdzie się tutaj miejsce. Najczęściej jednak spotkacie tu białe świece, zarówno o różnej wysokości, jak i zróżnicowanej średnicy. Wystarczy, że kilkukrotnie przewiążecie je dookoła jutowym sznurkiem i dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim gotowa. A jeśli w dodatku ustawicie je na niewielkiej tacy z drewna, w towarzystwie iglastej gałązki, szyszek i orzechów, będzie po prostu idealnie. A skoro już o orzechach mowa…

Dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim prosto z… kuchni

Styl skandynawski to nie tylko styl niezwykle przytulny i naturalny, ale i bardzo praktyczny. I całkiem pomysłowy. Zamiast wyszukanych ozdób świątecznych, zdecydowanie woli wykorzystywać to, co w każdym domu znaleźć można na wyciągnięcie ręki. Dlatego w poszukiwaniach dekoracji świątecznych bardzo często zapuszcza się do kuchni. Co tutaj w szczególności warte jest wykorzystania?

Na skandynawskich drzewkach często znajdziecie plastry suszonych pomarańczy i cytryn. Mandarynki z kolei warto naszpikować goździkami i położyć je obok świec lub innych świątecznych dekoracji. Orzechy włoskie, laski cynamonu, gwiazdki anyżu, żurawina – to dodatki niezwykle często wykorzystywane nie tylko w skandynawskiej kuchni, ale i w celu stworzenia dekoracji świątecznych o naturalnym charakterze.

Obrusy i bieżniki – zadbaj o świąteczny stół

Na skandynawskim stole świątecznym koniecznie musi pojawić się obrus lub bieżnik. Często pojawiają się one nawet w duecie. I nie ma zmiłuj – muszą one być wykonane z naturalnych materiałów. Zwłaszcza len cieszy się tutaj sporą popularnością. Do tego obowiązkowo lniane serwetki. I nie zapominajcie o wizytówkach. Stylowi skandynawskiemu trudno co prawda zarzucić nadmierny formalizm, często jednak na wigilijnych talerzach znajdziecie własnoręcznie robione wizytówki z kartonu lub tektury falistej. Najczęściej w towarzystwie maleńkich wieńców ze świerkowych, cyprysowych lub rozmarynowych gałązek.

Poduszki dekoracyjne i pledy – podkreśl przytulną atmosferę

Święta to nie tylko czas na refleksję i wyciszenie w gronie najbliższych, ale i czas, który warto wykorzystać na odpoczynek. A nawet wręcz błogie lenistwo… Gdy goście pójdą już do domu, wreszcie można zaszyć się pod ciepłym kocem, ze szklaneczką grzańca i sprezentowaną pod choinkę książką. I styl skandynawski wie o tym doskonale. Dlatego nie tylko w wystroju świątecznym, ale i tym całorocznym, tak często i chętnie wykorzystuje liczne poduszki dekoracyjne, koce, narzuty i pledy. Pozornie niedbale rzucone na fotel lub sofę, tak naprawdę okazują się niezwykle przytulną dekoracją, która podkreśla pełną ciepła, świąteczną atmosferę.