Wody termalne dla zdrowia i urody!

Kąpiele termalne stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. W założeniu mają one bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie. Czy tak jest w istocie? Rzeczywiście, kąpiele termalne mogą poprawić nasze samopoczucie i wygląd skóry. Jeśli jednak planujesz wycieczkę do term, musisz wcześniej ustalić, w jakie składniki bogata jest konkretna woda. Warto także wybrać miejsce z dobrym widokiem. Dzięki temu zregenerujesz siły psychiczne.

Dobra woda… zdrowia doda!

Wody termalne w przeważającej większości są wodami niskomineralizowanymi. Oznacza to, że w ich składzie można znaleźć takie pierwiastki jak: sód, potas, magnez, chlor, żelazo i inne. Wszystkie te minerały doskonale wpływają na kondycję i wygląd skóry. Wody termalne są krystalicznie czyste.

Gorące źródła termalne nazywa się czasem cieplicami. Skąd wysoka temperatura takich wód? Nie są one przecież sztucznie podgrzewane. Otóż tajemnica tkwi w przepływaniu wody przez kolejne warstwy gleby. To gorąca magma jest odpowiedzialna za stosunkowo wysoką temperaturę. Niekiedy wody termalne osiągają nawet 40 oC. Zdarza się także, że w niektórych uzdrowiskach najpierw trzeba je delikatnie schłodzić, by nie poparzyły amatorów kąpieli.

Właściwości wód termalnych

Kąpiel w zmineralizowanej wodzie usprawnia pracę serca i podkręca metabolizm. Poza tym wpływa na stabilizację tętna i ma korzystny wpływ na samopoczucie. Udowodniono, że nawet krótki pobyt w termach obniża poziom stresu i pomaga w walce ze stanami depresyjnymi. Taka właściwość wiąże się z korzystnym wpływem cieplic na układ nerwowy.

Co ciekawe, wody termalne wpływają także na regulowanie hormonów. Dzięki kąpieli można również wyeliminować bóle mięśniowe i stawów. Cieplice mają bardzo korzystny wpływ na skórę. Ujędrniają ją i wygładzają. Dzięki nim możliwa jest redukcja celulitu.

Gdzie znaleźć najlepsze termy?

W Polsce najpopularniejszym ośrodkiem z wodami termalnymi jest zdecydowanie Białka Tatrzańska. Miejscowość słynie z leczniczych kąpielisk, w tym ze świetnego kompleksu Terma Bania. Warto wybrać się tam szczególnie w czasie urlopu wakacyjnego. Kąpiele termalne mogą okazać się świetnym rozwiązaniem po długim i aktywnym dniu spędzonym w górach.

Kobiety na pewno docenią także możliwość korzystania z saunarium. W Terma Bania popularne są kąpiele parowe, które można połączyć z koloroterapią. Nic tak bardzo nie regeneruje i nie wycisza, jak rytuały saunowe. Dzięki nim możliwe jest znaczne poprawienie ukrwienia i – co za tym idzie – polepszenie odporności. Godnymi polecenia są także baseny z masażem stóp.