Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego.

Wielu początkującym fotografom wydaje się, że do pełni szczęścia oraz do osiągania sukcesów w swojej branży wystarczy dobrej jakości aparat fotograficzny oraz profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć.

Nie jest to jednakże prawdą, jako że aby możliwe było stworzenie studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy dodatkowego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć wysokiej jakości idealnie dopasowanych do okazji. Niezwykle istotne jest przede wszystkim dodatkowe oświetlenie. Stawiając pierwsze kroki jako profesjonalny fotograf zaopatrzyć się powinniśmy w oświetlenie błyskowe, ciągłe lub plenerowe – w zależności od tego, jakiego typu fotografie stanowić mają kluczowy punkt naszej działalności twórczej. Właściwe doświetlenie zdjęć to także redukcja niepotrzebnych cieni oraz idealnie wyeksponowany obiekt lub osoba będące tematem fotografii – dla artysty jest to bezsprzecznie kwestia niezwykle istotna, a więc na dobrej jakości oświetleniu nie należy oszczędzać.

Jak mówi fotograf z krakowskiego studia na ul. Łobzowskiej; studio fotograficzne nie może się także obyć bez solidnych statywów z opcją regulacji, dzięki którym będziemy w stanie wykonywać portrety, zdjęcia do dokumentów, czy też fotografie ślubne. Nie zawsze bowiem uda się nam uchwycić zadowalające ujęcie trzymając aparat w ręku. Gdy spoczywa on zamontowany na statywie, o wiele łatwiej jest dostosować opcje do otaczających nas warunków oraz właściwie wykadrować zdjęcie, które mamy zamiar wykonać.

Osobny akapit poświęcić należy obiektywom, jako, że to właśnie one stanową podstawę pracy fotografa. W zależności od ich specyfiki, pozwalają wykonywać zdjęcia w trybie makro, a więc na maksymalnym przybliżeniu danego obiektu, jak też fotografować obiekty i scenerie znacznie od nas oddalone – są to tak zwane teleobiektywy. Profesjonalny artysta fotograf powinien dysponować pokaźnym zestawem tego typu akcesoriów, dzięki czemu żadne zlecenie nie okaże się być ponad jego siły. Nie wystarczy bowiem wysokiej klasy aparat, jeżeli nie jesteśmy w stanie wymusić odpowiedniego zbliżenia lub też gdy posiadany obiektyw standardowy uniemożliwia osiągnięcie satysfakcjonującej ostrości zdjęcia.

Niezbędnikiem okazać się może także dobrej jakości lampa błyskowa doczepiana do posiadanego osprzętu fotograficznego, która to zagwarantuje dodatkowe doświetlenie przestrzeni, tym samym dając poczucie faktycznej głębi oraz ostrości fotografowanej sceny. Jeżeli często pracujemy w terenie, warto także zainwestować w zakup pojemnej torby, w której będziemy mogli przenieść nie tylko samo body aparatu, ale także potrzebne nam w danej chwili obiektywy, akcesoria i składany statyw. Tworząc studio w pomieszczeniu zaopatrzmy się z kolei w specjalne tło fotograficzne.

Mimo, że wszystkie te elementy są relatywnie kosztowne, to pozwolą one nam stale podnosić jakość świadczonych usług. Dadzą one nam także tak potrzebną w zawodzie fotografa elastyczność, a więc możliwość pracy niezależnie od zastanych warunków. Jeżeli uda nam się dojść do poziomu, w którym nie będziemy martwić się sprzętem, a jedynie poszukiwać tego jedynego, właściwego ujęcia, oznaczać to będzie, że dysponujemy wszystkim, czego w danej chwili potrzebujemy.