Czym jest sukienka koktajlowa? Najważniejsze informacje i niuanse

Idąc najprostszym tokiem myślenia, sukienka koktajlowa dedykowana jest kobietom uczestniczącym w przyjęciach koktajlowych. W rzeczywistości jest to jednak duże uogólnienie, gdyż kreacja tego typu może być o wiele bardziej uniwersalna i dopasować się do wielu innych sytuacji i wydarzeń.

sukienki koktajlowe

Warto również wiedzieć, że choć projekty tego typu zapewniają kobiecie elegancki wygląd, to nie każda suknia może zostać tak nazwana – już na samym początku należy odrzucić wersje wieczorowe oraz modele balowe. Co zatem nam zostaje? Jak rozpoznać sukienkę koktajlową? Skąd pomysł na taką kreację i czemu miał służyć? Korzystając z naszego doświadczenia oraz wiedzy sklepu internetowego Vividstore.pl, chętnie odpowiadamy na te pytania.

Historia sukienki koktajlowej

Współczesne kobiety wybierają sukienki koktajlowe w bardzo różnych sytuacjach. Można je więc spotkać zarówno na weselach, jak i firmowych imprezach, a różnorodność ich projektów doskonale balansuje pomiędzy wysmakowaną elegancją a lekkością stylu. Początków powstania sukienek koktajlowych należy natomiast szukać w roku 1948, kiedy to Christian Dior stworzył pierwsze kreacje tego rodzaju. W zamyśle projektanta miał to być produkt bardzo prosty i jednocześnie reprezentacyjny, co zostało podkreślone poprzez długość sukienki, która sięgała do połowy łydek swojej właścicielki. Liczyła się przede wszystkim wygoda użytkowania, stylizacja ta miała bowiem zapewnić komfort kobiecie uczestniczącej w tzw. coctail party. Były to trwające dwie godziny imprezy, które charakteryzowały się brakiem miejsc siedzących.

Podstawowa charakterystyka sukienki koktajlowej

Tym, co niewątpliwie nie zmieniło się przez dekady dzielące współczesność do pierwszego projektu sukienki koktajlowej od Christiana Diora, jest prostota takiej stylizacji oraz długość sięgająca do połowy łydki (czasem do wysokości kolan). Nadal unika się w ich przypadku nadmiaru elementów ozdobnych, które mogłyby sprawić, że tego typu kreacja stałaby się zbyt infantylna. Dziś sukienka koktajlowa uczestniczy jednak w większej ilości mniej oficjalnych wydarzeń i okazji, gdyż oprócz coctail party kobiety wybierają ją również na przyjęcia rodzinne, wyjścia do teatru, czy randki w restauracji. Błędem byłoby natomiast stwierdzenie, że są to projekty bardzo zbliżone do sukienek noszonych na co dzień, gdyż:
– podkreślają one kobiece biodra oraz talię,
– szyje się je obecnie z dobrej jakości atłasu lub tafty,
– można spotkać tu modele eksponujące ramiona kobiety oraz subtelnie je okrywające na wzór stylizacji brytyjskich księżnych (przykłady można znaleźć w ofercie VividStore.pl).

Wariacje na temat sukienki koktajlowej

Na koniec warto poruszyć jeszcze dwa zagadnienia związane z projektami sukienek koktajlowych. Zacznijmy może od tego, iż choć to Dior wpadł na pomysł stworzenia takiej pół-eleganckiej kreacji, to do jego rozwoju i zróżnicowania przyczyniła się również Coco Chanel. Jej koncepcja przetrwała do czasów współczesnych pod postacią klasycznej małej czarnej, czyli wersji delikatnie skróconej w ciemnym, czarnym kolorze. Zmiany dosięgły w tym przypadku również kroju, gdyż taka sukienka dobrze dopasowuje się do niemal każdej kobiecej figury (oraz doskonale współgra z prostą lub fantazyjną biżuterią). Klasyczna sukienka koktajlowa ma natomiast dwa rodzaje – prosty i tzw. typ bombki. Jako że na temat pierwszego wariantu pisaliśmy już powyżej, przejdźmy do drugiej opcji. Jest ona zarezerwowana przede wszystkim dla kobiet chcących znaleźć kreację z dobrze dopasowaną górą i luźniejszym dołem (zaokrąglonym na kształt bombki). Najbardziej komfortowo będą się w niej czuły natomiast wszystkie kobiety o szczupłej budowie ciała – bez względu na ilość lat oraz centymetrów we wzroście.