Jak wyczyścić kurtkę puchową? Krok po kroku

Kurtki puchowe to idealna opcja na zimę. Są dość lekkie, ciepłe i w dodatku niezmiennie modne, dzięki czemu szybko stały się jedną z atrakcyjniejszych części garderoby na chłodniejsze dni. Niestety, tak jak i każde ubranie, kurtka puchowa może ulec zabrudzeniu. Przedstawiamy trzy sprawdzone sposoby na usunięcie powstałych zanieczyszczeń i plam.

fot. brendi.pl

Pierwszą czynnością, jaką możemy wypróbować, jest pranie ręczne. Najlepiej użyć do tego specjalnych produktów przeznaczonych do odświeżania ubrań z puchu. Wkładamy kurtkę do dużej miski, zalewamy ciepłą wodą i dodajemy preparat. Zamaczamy i pozostawiamy w wodzie na pięć minut. Później pierzemy ubranie, skupiając się na tych najbardziej zabrudzonych częściach (rękawach, kołnierzyku). Bardzo ważne jest dokładne wypłukanie kurtki, aby nie stała się zbyt sztywna i nieprzyjemna w dotyku. Przed tym dobrze jest użyć płynu do impregnacji, stosując go zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. W trakcie suszenia powinna być rozłożona (płasko leżąca), dobrze jest również co jakiś czas przewrócić ją na drugą stronę.

Niestety, dla wielu osób ręczne pranie kurtki puchowej jest zniechęcające ze względu na swoją czasochłonność. Dlatego kolejnym rozwiązaniem jest oczywiście pranie w pralce. Tutaj znaczenie ma to, co znajdziemy na metce produktu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy ufać metce, lub po prostu uległa ona starciu, lub oderwaniu, ustawny pralkę na program do delikatnych lub wełnianych tkanin i na najniższą możliwą temperaturę. Do tej czynności również warto użyć preparatu przeznaczonego do czyszczenia ubrań puchowych, zamiast zwykłego proszku czy płynu. Przed tym należy dokładnie sprawdzić wszystkie kieszenie, odpiąć kaptur, kołnierz i inne dodatki, wywrócić kurtkę na drugą stronę i delikatnie namoczyć przed rozpoczęciem prania. Nie można używać płynów zmiękczających.

Kiedy lepiej zdecydować się na nową kurtkę?

W przypadku bardzo trudnych zabrudzeń, zwłaszcza na jasnych materiałach, usunięcie plam może być trudne. Wówczas dobrze jest spróbować pozbyć się ich ręcznie, przed wrzuceniem do pralki lub przed całościowym praniem manualnym. W tym celu rozkładamy kurtkę płasko na stole (na ręczniku), przygotowujemy w misce pianę z mydła i wody, a potem moczymy w niej gąbkę i ostrożnie przecieramy nią materiał. Gąbka musi być jedynie wilgotna, nieociekająca wodą oraz zupełnie czysta (najlepiej użyć zupełnie nowej gąbki). Niestety czasem kurtki nie da się odratować, również ze względu na kiepski sposób wykonania.

Istotną rolę odgrywa tutaj rodzaj wypełnienia kurtki – im lepsza jego jakość, tym mniejsze ryzyko, że ulegnie poważnemu uszkodzeniu. Materiały o niezawodnej trwałości znajdziesz u sprawdzonych producentów. Np. sklep Brendi.pl oferuje kurtki puchowe, które ociepla się wysokiej jakości wypełnieniem syntetycznym. Futerka, dodatki i ściągacze są odpinane, dzięki czemu bez problemu możemy użytkować i prać tego typu produkty przez wiele lat. Dlatego, jeżeli zależy nam na trwałości i możliwości bezproblemowego czyszczenia kurtki, przy kolejnym zakupie warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej elementy.