Z jakiego materiału powinna być uszyta komfortowa bielizna nocna?

Najsłynniejsza gwiazda kina Marilyn Monroe kładła się do snu „ubrana” jedynie w kroplę ulubionych perfum. Większość z nas jednak zakłada do łóżka wygodną piżamę lub koszulkę, ponieważ tak czujemy się podczas snu najlepiej. Wybierając bieliznę do spania, zwykle zwracamy uwagę na jej kolorystykę i fason, a przecież dużo ważniejszy dla naszego komfortu jest materiał, z jakiego została uszyta.

Z czego szyje się dzisiaj bieliznę do spania?

Niewątpliwie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do szycia bielizny nocnej jest naturalna bawełna. Zwykle włókna bawełniane stanowią 100% materiału, ale czasami są łączone z włóknami syntetycznymi np. poliestrem, elastanem czy lycrą. Warto pamiętać, że z bawełny może być wykonana zarówno koszulka satynowa, jak i piżama flanelowa – różnice w nazwach materiałów odnoszą się w tym przypadku do rodzaju splotu włókien, a nie rodzaju użytego surowca. Równie często występującym w bieliźnie nocnej materiałem jest wiskoza, która choć ma pochodzenie naturalne (produkowana jest z celulozy) to zaliczana jest to włókien sztucznych. Dużo rzadziej do szycia piżam i koszul wykorzystuje się dzisiaj wyłącznie sztuczne włókna, a jeśli już, to są to najczęściej poliamid, elastan i poliester.

Czym charakteryzuje się piżama z bawełny?

Bawełna wytwarzana jest z rośliny o tej samej nazwie, ma więc pochodzenie całkowicie naturalne. Jest to obecnie najpopularniejsza tkanina stosowana do produkcji odzieży. Z tkanin bawełnianych bardzo często szyje się bieliznę nocną, ponieważ wykazują one doskonałą chłonność wilgoci, umożliwiają skórze swobodnie oddychać, a także są przyjemne w dotyku. Dodatkową zaletą bawełny jest jej wysoka wytrzymałość, natomiast wadą skłonność do zagnieceń, dlatego dość często uzupełnia się ją włóknami syntetycznymi. Bawełniane piżamy i koszulki są idealne na każdą porę roku – w zimie zapewniają ciepło, natomiast latem świetnie chłoną pot. Warto dodać, że alergicy mogą dzisiaj kupować bieliznę z bawełny organicznej, która w przeciwieństwie do tej zwykłej hodowana jest bez użycia pestycydów.

Bielizna nocna z wiskozy – jakie ma zalety i wady?

Materiał z wiskozy dość łatwo można rozpoznać, ponieważ jest cienki i delikatny, a także bardzo gładki w dotyku, często przypomina jedwab. Z wiskozy szyte są przeważnie zwiewne i zmysłowe koszulki i halki, ale coraz częściej również eleganckie piżamy. Do materiałów z wiskozy często dodaje się minimalne ilości włókien sztucznych, które poprawiają jej odporność na zagniecenia oraz deformację. Bielizna nocna z wiskozy jest bardzo komfortowa, przyjemna dla skóry i podobnie jak bawełna, świetnie chłonie wilgoć. Ze względu na swoją delikatność i zwiewność, lepiej jednak sprawdza się w cieplejszych miesiącach niż podczas siarczystych mrozów.

Bielizna z tkanin syntetycznych – kiedy warto ją kupić?

Włókna syntetyczne coraz rzadziej stosowane są w bieliźnie nocnej, częściej stosuje się jako domieszki do włókien naturalnych. Wciąż jednak można spotkać np. piżamy frotte z poliestru, koszulki z satyny poliestrowej, czy halki z mieszanki poliamidu i elastanu. Włókna syntetyczne mają sporo zalet, ponieważ nie deformują się i nie wymagają prasowania, a także nie wywołują alergii. W zasadzie ich jedyną i podstawową wadą jest to, że nie chłoną wody i słabo przepuszczają powietrze. Z tego względu z włókien syntetycznych szyte są głównie seksowne koszulki na randki oraz piżamy na zimę. Latem dla skóry i komfortu spania dużo lepsza jest bielizna z bawełny lub wiskozy.